Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sokół Orchestra z projektem „Navia” na Letniej Scenie Radia Kraków

  • Radio Kraków
  • Koncerty
  • date_range Niedziela, 2023.08.27 17:00
  • Data wydarzenia: 2023-08-27 17:00
  • money Wydarzenie biletowane
Fuzja tradycji z nowoczesnością, muzyczne spotkanie przeszłości z teraźniejszością — Sokół Orchestra to projekt zrodzony z fascynacji muzyką Półwyspu Bałkańskiego, zwłaszcza tą wykonywaną na instrumentach dętych blaszanych. Muzycy kultywują unikalny – charakterystyczny dla Bałkanów – styl gry na tych instrumentach. Zapraszamy 27 sierpnia o godz. 17.00.

Grają razem od 2011 roku. Koncertowali m.in. we Francji, w Niemczech i w Serbii, gdzie w 2014 roku zdobyli II nagrodę na legendarnym festiwalu Guczy, w kategorii międzynarodowej. Nagrywali wspólnie z Renatą Przemyk, Aloszą Awdiejewem, Mają Sikorowską, współpracują również z bałkańską wokalistką Alexandrą Mandran. Założycielem zespołu jest Przemek Sokół – trębacz i kompozytor, mający na swoim koncie współpracę z tak różnorodnymi artystami jak Katarzyna Gaertner, Justyna Steczkowska, Maciej Maleńczuk.

Na Letniej scenie Radia Kraków muzycy zaprezentują utwory z najnowszej płyty Sokół Orchestra zatytułowanej „Navia”. To album inspirowany najstarszymi zabytkami muzyki polskiej. Kluczem do ich odnajdywania była najstarsza ze skal — pentatonika. Archaiczna, surowa, wykorzystująca zaledwie pięć dźwięków, znana była we wszystkich kulturach świata. Nad Wisłą za najstarszy zabytek muzyczny oparty na pentatonice uznawana jest obrzędowa pieśń „Oj Chmielu, Chmielu” pamiętająca jeszcze dzieje przedchrześcijańskie. Album „Navia” jest sumą wielu doświadczeń muzycznych. Zamierzchła przeszłość spotyka się tu z teraźniejszością, stare melodie — oparte na skalach modalnych, z całym swym pięknem i surowością — nakładają się na estetykę modalnego jazzu, a ostre brzmienie gitar stapia się z lirą korbową. To muzyczna podróż do źródeł. Uczta, do której zasiądą z nami prastare słowiańskie duchy…

Letnia scena Radia Kraków” - Sokół Orchestra

27 sierpnia, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków.

Zespół wystąpi w składzie: Przemek Sokół - trąbka, lira korbowa/ Piotr Bednarczyk - trąbka, instr. Klawiszowe / Bogdan Zięba – akordeon / Jarek Meus - gitara, buzuki / Krzysztof Wyrwa – gitara basowa / Grzegorz Bauer – bębny / Tomasz Czaderski - instrumenty perkusyjne.

Koncert poprowadzi Tomasz Buszewski.

Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia Kraków (od poniedziałku 21 sierpnia).

Transmisja koncertu na antenie.

Zapraszamy również na towarzyszące koncertom warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbywają się w każdą niedzielę od 16.00 do 18.00. W ramach cotygodniowych warsztatów dzieci poznają kultywowane w Małopolsce przez twórców ludowych rzemiosła. 27 sierpnia bliżej poznamy młynarstwo – podczas warsztatów dzieci wykonają projekt młyna i zrobią precelki z masy solnej. Liczba miejsc ograniczona, udział w warsztatach można rezerwować pod adresem: [email protected]l.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków

Logo Krakow_H_rgb.jpg (78 KB)


Adres

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię