Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Podhalański ogień przeplatany liryczną nostalgią i wirtuozerskimi popisami

  • Radio Kraków
  • Koncerty
  • date_range Niedziela, 2023.07.23 17:00 ( Edytowany Niedziela, 2023.07.23 21:29 )
  • Data wydarzenia: 2023-07-23 17:00
  • money Wydarzenie biletowane
Zespół FiśBanda 23 lipca na letniej scenie Radia Kraków.

Fot. Piotr Kubic

Zespół FiśBanda powstał w 2018 roku w Zakopanem. Muzycy, którzy go tworzą, to legendy podhalańskiej sceny ludowej. To prawdziwi wirtuozi, którzy tradycję i świetną znajomość muzycznego folkloru nie tylko Tatr, ale całych Karpat, łączą z kreatywnymi i nowoczesnymi pomysłami na własne interpretacje muzyki tradycyjnej.

Pierwsza płyta FiśBandy „Posłuchejcie Kamaradzi” jest syntezą spotkania muzyków, którzy odważnie poszukując swoich muzycznych ścieżek, nadają folkowej tradycji nową siłę wyrazu. Muzyka góralska, karpacka, czy bałkańska stanowią tu osnowę twórczości, którą wyróżniają liczne improwizacje i jazzowe brzmienia. Nie byłoby jednak tak żywiołowej muzyki, gdyby nie osobowość muzyków FiśBandy. Góralski temperament słychać w brawurowych wykonaniach, a liryczny charakter pulsuje tu duchem Tatr i Podhala. Muzykom zespołu zależało jednak najbardziej, by zawarte na płycie utwory dawały świeże, bardziej współczesne spojrzenie na muzykę ludową. FiśBanda na „Posłuchejcie Kamaradzi” prezentuje nie tylko muzyczną wirtuozerię, ale przez oryginalne aranże i porywającą rytmikę, daje nowy puls temu co tradycyjne i dobrze znane. Zarówno znawcy i miłośnicy folkloru, jak i osoby poszukujące po prostu dobrej muzyki znajdą na tym albumie coś dla siebie.

 

Andrzej Jarząbek Fiś - BIO

urodzony pod Tatrami, współzałożyciel i lider zespołu FiśBanda. Pseudonim artystyczny „Fiś” (od słowa „fśnięty") został mu nadany przez przyjaciół muzycznych już we wczesnej młodości, bo swoim temperamentem i szaloną wirtuozerią wzbudzał zawsze zdumienie i podziw. Niezwykły skrzypek i wokalista, „talentem, świata obywatel”. Muzyk, który cały czas poszukuje, łącząc folk karpacki z jazzem i żywiołowymi improwizacjami. Czerpiąc z najlepszych światowych źródeł tworzy niesłychanie interesujące stylistycznie projekty. Połączenie instrumentalnej maestrii i barwnej duszy człowieka gór, muzycznej charakterności i lirycznej nuty daje w jego wykonaniu muzykę porywającą, przepełnioną emocjami, pełną nieokiełznanej energii i melancholijną jednocześnie. Artysta współpracuje z wieloma zespołami. Tworzył i liderował zespołowi Jazgot. Wcześnie grał w zespołach Siwy Dym, Dikanda oraz Hajlandery. Współpracuje z Kayah, Edytą Geppert, a także zespołem Hanki Rybki; występował ze Zbigniewem Namysłowskim w ramach projektu „Namysłowski i górale”.

 

Skład zespołu:

Andrzej Fiś Jarząbek - skrzypce, śpiew

Paweł Medes - altówka, chórki

Robert Czech - kontrabas, cymbały

Stanisław Rzadkosz - akordeon, chórki

 

Pierwszy singiel z płyty „Posłuchejcie Kamaradzi” pod tytułem „Zbój”:

- wersja z płyty do posłuchania tutaj:

- wersja live do zobaczenia tutaj:

Zapraszamy również na  towarzyszące koncertom warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbywają się w każdą niedzielę od 16.00 do 18.00. W ramach cotygodniowych warsztatów dzieci poznają kultywowane w Małopolsce przez twórców ludowych rzemiosła. 23 lipca bliżej poznamy garncarstwo - podczas warsztatów dzieci malować będą gliniane doniczki.  Liczba miejsc ograniczona, udział w warsztatach można rezerwować pod adresem: [email protected].

„Letnia scena Radia Kraków” -  FiśBanda /23 lipca, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków.

Koncert poprowadzi Tomasz Buszewski.

Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia Kraków (zaproszenia dostępne od 17 lipca)

Transmisja koncertu na antenie

 

Fot. Michał Zięba

Fot. Michał Zięba

Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków

77dd9328b5296c71e9139f09e567334elogo-krakowhrgb-3.jpg (37 KB)


Adres

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię