Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rasm Almashan na „Letniej scenie Radia Kraków”

  • Radio Kraków
  • Koncerty
  • date_range Niedziela, 2023.08.20 12:27
  • Data wydarzenia: 2023-08-20 17:00
  • money Wydarzenie biletowane
Zapraszamy 20 sierpnia o 17.00 na radiowy dziedziniec. Transmisja koncertu na antenie.

Fot. Kinga Hendzel

20 sierpnia w ramach Letniej Sceny Radia Kraków wystąpi wyjątkowa artystka Rasm Almashan. Będzie to autorski recital z jej utworami w bardziej akustycznych i kameralnych wersjach. Towarzyszyć jej będą wybitni muzycy: Adam Lemańczyk (instrumenty klawiszowe), Adeb Chamoun (instrumenty perkusyjne), Mateusz Szemraj (lutnia oud) 

Rasm Almashan to unikalna wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej, ciemnej
i intrygującej barwie głosu, wierna muzyce, na której się wychowywała. W utworach Rasm słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich w nowoczesnych aranżacjach. Swoje kompozycje artystka tworzy w stylistyce World Music oraz otwartej improwizacji. Rasm Almashan współtworzyła zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Soomood”. Koniec 2019 roku przyniósł długo oczekiwaną, pierwszą autorską płytę. Album „YEMENIA” został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i dziennikarzy muzycznych. Przez trzy miesiące płyta była w TOP20 World Charts Music Europe - na którą głosują dziennikarze muzyczni, zrzeszeni w około 50 europejskich rozgłośniach radiowych. 

Artystka tak mówi o swoim albumie: „YEMENIA" to bardzo kolorowa płyta w stylu World Music. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka ubrane w europejskie dźwięki. Jest to muzyka świata, inspirowana brzmieniami Jemenu, które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszkali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę. Ucząc się w szkole w Adenie spędzałam dużo czasu z kolegami z Sudanu, Kenii i Etiopii, chłonąc ich piosenki i rytmy. Na płycie są zawarte historie z lat 80-tych i 90-tych. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem albumu jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim, apel o pokój dla Jemenu.” 

Twórczość Rasm Almashan zdobywa coraz większe uznanie. Świadczą o tym liczne zaproszenia na festiwale (m.in. GLOBALTICA, EtnoKraków/Rozstaje, Wiosna Jazzowa Zakopane, transVOCALE). Obecnie artystka nagrywa drugą płytę, którą promuje wydany w czerwcu br. najnowszy singiel „INSANIYA”  zapowiadający album o tym samym tytule.

 

Skład zespołu:

Rasm Almashan - wokal

Adam Lemańczyk - instrumenty klawiszowe

Wojciech Lubertowicz - instrumenty perkusyjne

Mateusz Szemraj - lutnia oud

 

Rasm Almashan na YouTube:

INSANIYA:

YEMENIA:

live session:

Zapraszamy również na  towarzyszące koncertom warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbywają się w każdą niedzielę od 16.00 do 18.00. W ramach cotygodniowych warsztatów dzieci poznają kultywowane w Małopolsce przez twórców ludowych rzemiosła. 20 sierpnia dzieci zaprojektują… stroje ludowe – wykorzystają do tego różne materiały i techniki (cekiny, bibuły, kawałki materiałów, kolorowy papier). Liczba miejsc ograniczona, udział w warsztatach można rezerwować pod adresem: [email protected]l.

„Letnia scena Radia Kraków” -  Rasm Almashan  / 20 sierpnia, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków  (w razie złej pogody koncert odbędzie się w Studiu im. Romany Bobrowskiej).

Koncert poprowadzi Agnieszka Barańska.

Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia Kraków (dostępne od 14 sierpnia).

Transmisja koncertu na antenie.

 

Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków

Logo Krakow_H_rgb.jpg (78 KB)


Adres

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię