Instytucja, która zarządza między innymi Fabryką Emalia Oskara Schindlera i Podziemiami Rynku Głównego jest jedynym muzeum w kraju, które znalazło się wśród przedsiębiorstw wyróżnionych "Diamentami Forbesa".
Nigdy wcześniej nie udało się to żadnej tego typu instytucji w Polsce.Krakowskie muzeum znalazło się na liście Diamentów Forbes 2013 w kategorii przedsiębiorstw osiągających zysk własny w przedziale od 5 do 50 mln zł rocznie (34. miejsce na liście w Małopolsce i 389. w kraju pośród 1228 notowanych firm).

W ubiegłym roku muzeum mogło pochwalić się liczbą 945 812 odwiedzających, którzy mogli zobaczyć 16 wystaw czasowych oraz ponad 50 różnych wydarzeń kulturalnych. W ciągu ostatnich 8 lat liczba odwiedzających Muzeum wzrosła o ponad 800 procent. Muzeum znacząco zwiększyło również swoje dochody. W ubiegłym roku MHK zarobiło 10 milionów złotych, przy jednoczesnej dotacji z magistratu w wysokości 16 milionów złotych. Tymczasem w 2005 roku dochody własne muzeum wynosiły zaledwie milion 700 tysięcy złotych.

"Tak szybki rozwój zawdzięczamy nowym inwestycjom" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jak dodaje nie byłoby wyróżnienia od Forbes'a, gdyby nie wcześniejsze wydatki na Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, czy Muzeum w Podziemiach Rynku Głównego.


Lista jest tworzona cyklicznie przez miesięcznik przy współpracy wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, która opracowuje i przedstawia w oparciu o badania metodologiczne listę firm najszybciej zwiększających swoją wartość.

( Marcin Kwaśny/dw)