Zapraszamy do obejrzenia nagrania czytania “Wiśniowego sadu” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, którego premiera odbędzie się 25 grudnia o godz. 19.00 na platformie VOD.STARY.PL. Cena biletu 20 zł. Nagranie będzie dostępne do 27 grudnia do godz. 24.00. To już piąta odsłona cyklu „Czechow w Starym online”, w którym aktorzy Narodowego Starego Teatru czytają przetłumaczone przez Agnieszkę Lubomirę Piotrowską dramaty Czechowa.

Swoimi refleksjami na temat pracy nad Czechowem dzieli się Agnieszka Glińska: "Kilka miesięcy temu ukazała się, nakładem wydawnictwa Officyna, książka wyczekiwana i wytęskniona przez wielu - Dramaty Antoniego Czechowa przetłumaczone przez wybitną tłumaczkę literatury rosyjskiej, Agnieszkę Lubomirę Piotrowską. To pierwsza taka antologia tzw. „dużych sztuk” Czechowa przełożonych przez jedną osobę. Pierwsze od wielu, wielu lat w Polsce nowe spojrzenie na tego autora, kompletne, wierne i współczesne.

Tego Czechowa czyta się jak wielką powieść. Osiem dramatów, wśród nich nietłumaczona nigdy dotąd na język polski wersja „Iwanowa”, nazwana przez Czechowa komediową i te najważniejsze, najbardziej znane, a i tak rzadko przecież goszczące na polskich scenach. Tych osiem wspaniałych sztuk sprzed 120 lat tworzy pejzaż świata tak bardzo współczesnego, odbija jak lustro nasze dzisiejsze rozczarowania, niepokoje, słabości a przede wszystkim tęsknotę za czymś co odchodzi i lęk przed tym, co nastąpi. Te zebrane w jednym tomie dramaty są zapisem ludzkiej kondycji niezależnie od czasów i realiów, a nowe przekłady sprawiają ze jesteśmy w środku tego czechowowskiego uniwersum. I okazuje się, że Czechow pisał o nas. Całą swoją głęboką, także z lekarskiego punktu widzenia, wiedzę o człowieku przedstawia w zdumiewającej prawdzie, która łączy w jednej chwili to co najtragiczniejsze z tym co najzabawniejsze. Soczewka, przez którą patrzy Anton, ogniskuje w jednym punkcie ból i śmieszność, przeżycie i pozę, uniesienie i kompromitację. Tylko on potrafił złapać międzyludzkie zdarzenia i relacje w całym spektrum sprzeczności, wykluczających się nawzajem wektorów, potrafił pokazać jak w jednej chwili jesteśmy tragiczni i bezradni, silni i słabi, mądrzy i głupi. I jak bardzo nie umiemy żyć."

Obsada:
Ewa Kaim, Anna Radwan, Alicja Wojnowska, Magda Grąziowska, Natalia Kaja Chmielewska (gościnnie), Zbigniew W. Kaleta, Adam Nawojczyk, Grzegorz Mielczarek, Szymon Czacki, Łukasz Szczepanowski, Bolesław Brzozowski, Zbigniew Kosowski, Jerzy Trela (gościnnie), Michał Balicki (AST)
Twórcy:
Reżyseria: Agnieszka Glińska
Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Inspicjent: Zbigniew S. Kaleta

mat.prasowe/jn