Zespół grający na „One Deep River” tworzą Mark Knopfler (gitary), Jim Cox i Guy Fletcher (klawisze), Glenn Worf (bas), Ian Thomas (perkusja), Danny Cummings (instrumenty perkusyjne), Richard Bennett (gitara), Greg Leish (pedal steel guitar, lap steel guitar), Mike McGoldrick (flet i dudy), John McCusker (skrzypce). W chórkach artystę wokalnie wspierają siostry Emma i Tamsin Topolski. Autorem wszystkich utworów jest sam Knopfler.

Mark Knopfler, piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny i kompozytor, często wymieniany jako jeden z największych gitarzystów wszech czasów, należy do najbardziej utytułowanych muzyków z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy zyskał rozgłos w latach 80. jako lider Dire Straits („Sultans Of Swing”, „Money For Nothing”, „Romeo And Juliet”, „Walk Of Life”). Po ostatniej trasie koncertowej Dire Straits w 1992 roku, Mark wyruszył w solową podróż. W następnych latach wydał dziewięć solowych albumów i kontynuował wyprzedane trasy ze swoim zespołem, zachwycając publiczność, gdziekolwiek się udał. Na przestrzeni lat Mark napisał muzykę do kilku filmów, w tym „Biznesmen i gwiazdy”, „Cal”, „Narzeczona dla księcia”, „Piekielny Brooklyn” czy „Fakty i akty”. Ponadto grał i nagrywał z wieloma artystami, w tym z Bobem Dylanem, Van Morrisonem, Tiną Turner, Randym Newmanem i Chetem Atkinsem. W 1999 r. Knopfler został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego, a w 2012 r. nagrodą im. Ivora Novello za całokształt twórczości.

20204 jeszcze przed wydaniem płyty był dla Marka Knopflera pracowity. W styczniu część gitar z jego kolekcji została wystawiona w słynnym domu akcyjnym Christies. Niektóre z instrumentów sprzedano za rekordowe ceny. W połowie marca ukazała się nowa wersja „Going Home (Theme From Local Hero)” w wykonaniu supergrupy Mark Knopfler’s Guitar Heroes jako wsparcie dla Teenage Cancer Trust oraz Teen Cancer America. W nagraniu wzięło udział ponad 60 artystów, w tym takie legendy jak Joe Bonamassa, Jeff Beck, Eric Clapton, David Gilmour, Nile Rodgers, Joe Satriani, Bruce Springsteen i wielu innych.

Mark połączył siły z wokalistą AC/DC Brianem Johnsonem, współtworząc z nim nowy program telewizyjny „Johnson & Knopfler’s Music Legends” realizowany dla stacji Sky Arts. Dwaj przyjaciele w fascynujący sposób przyglądają się w nim historii muzyki popularnej wraz z różnymi gośćmi specjalnymi, w tym z Tomem Jonesem, Samem Fenderem, Carlosem Santaną, Cyndi Laupe czy Nilem Rodgersem. Seria zadebiutuje na antenie Sky Arts 25 kwietnia.

Lista utworów:

   1.Two Pairs Of Hands
   2. Ahead Of The Game
   3.Smart Money
   4.Scavengers Yard
   5.Black Tie Jobs
   6.Tunnel 13
   7.Janine
   8.Watch Me Gone
   9.Sweeter Than The Rain
   10.Before My Train Comes
   11.his One’s Not Going To End Well
   12.One Deep River