Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowy koncertowy fortepian Steinway w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków

Studio im. Romany Bobrowskiej wzbogaciło się o wyjątkowy instrument – koncertowy fortepian Steinway D-274, który jest wizytówką legendarnej firmy Steinway&Sons i najczęściej wybieranym fortepianem koncertowym przez największych pianistów świata. Instrument, który 30 października dotarł do Radia Kraków, został zamówiony i wyselekcjonowany w fabryce w Hamburgu, jednej z dwóch na świecie manufaktur Steinway&Sons. Wybór był trudny, bo wszystkie fortepiany marki Steinway produkowane są ręcznie i jak mówią pianiści – każdy jest inny i każdy ma swoją duszę. Fortepian dla Radia Kraków, spośród siedmiu instrumentów, wybrali Marek Szlezer - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kierujący Katedrą Fortepianu, artysta Steinwaya i Władysław Adzik Sendecki - wybitny muzyk jazzowy związany z Krakowem, obecnie mieszkający w Hamburgu.

Fot. Piotr Kubic

Posłuchaj materiału

To bardzo szczególny moment w historii Radia Kraków, ale też ogromna satysfakcja i wielka radość - mówi Mariusz Bartkowicz, prezes, redaktor naczelny Radia Kraków, który również brał udział w selekcji fortepianu. - O nowy fortepian Radio Kraków starało się od wielu lat. Od dziś, dzięki wsparciu krakowskiego i małopolskiego środowiska kultury i dotacji pozyskanej z KRRiT, ten piękny, monumentalny instrument możemy podziwiać w Studiu im. Romany Bobrowskiej. A już za miesiąc, po koniecznej „aklimatyzacji”, strojeniu i przeglądzie, nowym fortepianem będzie mogła cieszyć się nasza radiowa publiczność i słuchacze Radia Kraków.

Po raz pierwszy nowy radiowy fortepian w Studiu im. Romany Bobrowskiej zabrzmi 2 i 3 grudnia, podczas koncertów „Steinway solo” w wykonaniu dwóch znakomitych, związanych z Krakowem pianistów. 2 grudnia, jako pierwszy na nowym instrumencie solowy recital zagra jeden z najbardziej utalentowanych  i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Szymon Nehring. 3 grudnia jazzową duszę nowego koncertowego fortepianu Steinway odkrywać będzie Dominik Wania – pianista, muzyk, pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie, który  dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla wytwórni ECM Records. Sygnowany jego nazwiskiem album „Lonely Shadows”, z którego materiał zaprezentuje podczas koncertu w Radiu Kraków, to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. Oba koncerty będą transmitowane na antenie Radia Kraków.

Posłuchaj materiału

Nowy fortepian to nowy rozdział w działalności artystycznej Radia Kraków. Studio im. Romany Bobrowskiej od lat jest miejscem realizacji ważnych wydarzeń kulturalnych, koncertów i słuchowisk. Dzięki nowemu koncertowemu fortepianowi najwyższej klasy i znakomitej przestrzeni studyjnej o doskonałej akustyce będzie mogło gościć najważniejsze, prestiżowe wydarzenia muzyczne, wybitnych muzyków, jak również być miejscem realizacji solowych, kameralnych i orkiestrowych nagrań z wykorzystaniem fortepianu.

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię