Radio Kraków

Paryż 2024

"Prosty test pozwala ustalić kariotyp. Tego się domagają zawodniczki sportowe"

Zawodniczki sportowe od lat domagają się wprowadzenia lub przywrócenia testów płci. Zwykłe, proste testy wymazu z policzka pozwalają ustalić kariotyp danej osoby - mówi doktor Magdalena Grzyb, kryminolożka z UJ, zajmująca się przemocą wobec kobiet i problematyką płci w prawie.

Julia Szeremeta: Marzyłam o przywiezieniu do Polski złota, kiedyś po nie wrócę

Julia Szeremeta zdobyła srebrny medal igrzysk w Paryżu w bokserskiej kategorii 57 kg. W sobotnim finale przegrała jednogłośnie na punkty z Tajwanką Yu Ting Lin. "Marzyłam o przywiezieniu do Polski złota, wrócę po nie na igrzyska za cztery lata i zdobędę" - powiedziała Polka.

Złoto dla Francji. Polscy siatkarze wicemistrzami olimpijskimi

Siatkarze reprezentacji Polski zostali wicemistrzami olimpijskimi. W finale turnieju rozgrywanego w Paryżu Polska przegrała z Francją 0:3 (19:25, 20:25, 23:25). Mecz trwał godzinę i 18 minut.

"Ola poszła i wiedziała, co ma robić". Kluczowy moment w walce szpadzistek

Polska drużyna szpadzistek zdobyła dla Polski 300. medal olimpijski w historii, pokonując Chinki 32:31 po zaciętej walce. "Renata stanęła w boksie i powiedziała spokojnie, że może być tak, że będziemy przegrywać jednym trafieniem i będę musiała w te cztery sekundy to trafienie zadać. Starałam się nie wprowadzać nerwowej atmosfery. Ola poszła i wiedziała, co ma robić" - mówią w rozmowie z Sylwią Paszkowską Aleksandra Jarecka i Renata Knapik-Miazga, brązowe medalistki olimpijskie.

Tomasz Fornal: pokazaliśmy charakter drużyny

Polscy siatkarze pokonali Amerykanów 3:2 w półfinale igrzysk olimpijskich w Paryżu, mimo że przegrywali już 1:2 i nie grali najlepiej. „Wierzyłem do końca, mimo przeciwności losu, kontuzji, upadków i wszystkiego, czego doświadczyliśmy. Pokazaliśmy charakter drużyny” – powiedział Tomasz Fornal.

Tarnowianka z brązowym medalem! Mamy też złoto!

To był polski finał w Paryżu! Aleksandra Kałucka z AZS Akademii Tarnowskiej zdobyła brąz! Aleksandra Mirosław ze złotym medalem!

Dwunasty dzień igrzysk będzie dla Polski szczęśliwy?

To ma być dzień polskich sukcesów na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Polscy kibice najbardziej czekają na finał wspinaczki sportowej z Aleksandrą Mirosław i półfinał siatkarzy. Do tej pory Biało-Czerwoni zdobyli w Paryżu cztery medale, ale żadnego złotego.

Ależ to było powitanie!

Nowy Sącz pięknie podziękował Klaudii Zwolińskiej, naszej srebrnej medalistce z Paryża. ZDJĘCIA

Od zawsze wiedziałam, że stać mnie na największe sukcesy - mówiła dziś w Nowym Sączu srebrna medalistka z Paryża, kajakarka Klaudia Zwolińska. Uroczyste powitanie zawodniczki sądeckiego Startu zorganizowano w Parku Strzeleckim. Młodzi kajakarze przygotowali dla swojej idolki specjalny szpaler, z trzymanych pionowo wioseł.

Kajakarstwo: kobieca czwórka awansowała do finału

Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto zajęły trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym w konkurencji K4 500 m i bezpośrednio awansowały do finału igrzysk olimpijskich. Wygrały Nowozelandki przed Hiszpankami.