Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

DIZAJN NA FALI - rozmowy o kierunkach rozwoju w polskim projektowaniu

  • Patronaty
  • date_range Czwartek, 2024.03.14 12:33 ( Edytowany Czwartek, 2024.03.14 12:46 )
  • Data wydarzenia: 2024-03-20 18:00 - 2024-06-20 18:00
  • money Wydarzenie darmowe
20 marca Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na spotkanie "Siła edukacji. O kształceniu nowych pokoleń projektantów, inwestorów i konsumentów". Gośćmi będą: Czesława Frejlich i Piotr Voelkel.

Cykl rozmów o polskim dizajnie otwiera istotny i szeroko rozumiany temat edukacji projektowej. W gronie uznanych gości dyskutować będziemy nie tylko o jakości kształcenia przyszłych projektantów, ale również o sposobach pogłębiania świadomości producentów, przedstawicieli władz i konsumentów dobrego dizajnu.

Jeśli projektowanie faktycznie stało się współczesną metodą rozwiązywania rozmaitych problemów i polepszania jakości ludzkiego życia, to wiedza w tym zakresie powinna być odpowiednio dystrybuowana pośród szerokiej grupy odbiorców. Polska posiada już własną tradycję szkolnictwa i promocji w dziedzinie dizajnu. Dzięki pracy środowiska akademickiego i promotorów rozwijają się kierunki na uczelniach państwowych i prywatnych. W kraju funkcjonują lokalne centra dizajnu, pojawiają się branżowe tytuły prasy drukowanej i internetowej oraz nowe festiwale, targi i tematyczne wystawy. Ogromną rolę odgrywa również prywatna przedsiębiorczość, której przedstawiciele coraz chętniej promują polskich projektantów. W międzyczasie jednak na horyzoncie pojawiły się kryzysy związane z nadprodukcją, globalizacją i zagrożeniem klimatu, które podały w wątpliwość sens wzornictwa przemysłowego i wytwarzania nowych dóbr. Zmieniły się także wymagania, jak i wpływ samych konsumentów, którzy korzystając z zasięgu i dostępności mediów społecznościowych, recenzują produkty i w sposób oddolny wyznaczają trendy w projektowaniu.

O wszystkich tych oraz innych zjawiskach odnoszących się do edukacji projektowej porozmawiamy z osobami, które w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiego szkolnictwa i promocji w obszarze dizajnu.

Czesława Frejlich, prof. dr hab. Prowadzi zajęcia w krakowskiej ASP, w latach 2000–2022 również w warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa, specjalizując się w projektowaniu ergonomicznym. W kolejnych latach kuratorka wystaw i publikacji poświęconych wzornictwu. W latach 2001–2017 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika „2+3D”, a od 2018 roku redaktorka internetowego magazynu „Formy.xyz”.

Piotr Voelkel, przedsiębiorca, znawca sztuki i promotor polskiego dizajnu. Założyciel Grupy Kapitałowej Vox, łączącej firmy z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz oraz Fundacji Vox Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej. Współwłaściciel Collegium Da Vinci w Poznaniu, Zespołu Szkół Da Vinci oraz Uniwersytetu Humanistycznego SWPS. Współtwórca Concordia Design – centrum dizajnu i kreatywności w Poznaniu.

Dominik Lisik, dr. Projektant, kurator i krytyk dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP oraz londyńskiej AA School of Architecture. Doktorat obronił na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. W latach 2009–2016 redaktor w kwartalniku projektowym „2+3D”, a między 2012 a 2023 rokiem wykładał na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

HARMONOGRAM NAJBLIŻSZYCH SPOTKAŃ W RAMACH CYKLU:

23 KWIETNIA, godz. 18.00

Dizajn w służbie społeczeństwa – projektowanie inkluzywne i uniwersalne

– goście:

Joanna Krokosz

Lech Kolasiński

23 MAJA, godz. 18.00

Polska drugim eksporterem mebli na świecie – czyli projektowanie dla wielkiego przemysłu

– goście:

Maja Ganszyniec

Paweł Kubara

20 CZERWCA, godz. 18.00

Moda na dizajn z PRL jako poszukiwanie tożsamości kulturowej?

– goście:

Agata Szydłowska

Daniel Stoiński

Więcej o cyklu:

https://manggha.pl/cykl/dizajn-na-fali

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię