7 listopada 2023, 17:00 Otwarcie wydarzenia.

17 listopada 2023, 17:15 Teatr Stygmator, wieczór literacki "Opowieści o Koperniku". Scenariusz i prowadzenie Violetta Zygmunt.

W programie: proza - "Zakazane  księgi. Powieść o Mikołaju Koperniku", "Rewolucja niebieska. Powieść o Mikołaju Koperniku", humoreska, wiersze poetów z Klubu Artystyczno-Literackiego Teatru Stygmator i innych autorów, muzyka.

Udział wezmą: Andrzej Pacuła, Wojciech Wiercioch, Joanna Szumska-Wiercioch, Beata Kurek, Katarzyna Turaj-Kalińska, Ewa Nowakowska i inni, a także uczniowie ze  Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

18 listopada 2023, 10:00 Otwarcie wydarzenia. Prowadzenie Celina Wąsowska - Syrek.

18 listopada 2023, 10:30 Jadwiga Węgorek, wystawa, pokazy i warsztaty koronki klockowej.

Jadwiga Węgorek - koronka klockowa. W 1999 roku założyła autorskie warsztaty pt.: "Czar nici". Jako pierwsza w Krakowie w 2002 roku otrzymała tytuł Twórcy Ludowego . W 2014 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za krzewienie kultury. Dzięki jej staraniom krakowska koronka klockowa w 2016 roku została wpisana na Krajową Listę Dziedzictwa. W 2019 r. została uhonorowana odznaką Honoris Gratia. Koronki jej prezentowane są na terenie całej Polski i Europy. Członek Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich.

18 listopada 2023, 11:15 Podgórskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Wszelkich, wystawa malarska "Nasza Przygoda z astronomią". Uczestnicy:

 -----   Małgorzata Matwin, autorka obrazów o różnej tematyce, działająca w kilku Stowarzyszeniach oprócz naszego - z bogatą historią wystawienniczą na terenie całego kraju.

 -----   Maria Frączkiewicz - Frej, księgowa naszego Stowarzyszenia od początku jego istnienia. W swej twórczości artystycznej przejawia szczególne zainteresowanie małą rzeżbą i miniaturowym malarstwem o

różnej tematyce.

 -----   Elżbieta Żórawska - Dobrowolska, Haft matematyczny, który wprowadziła na grunt Polski połączyła z origami oraz herbacianymi składankami. Pisze tautogramy i jest współautorką wielu almanachów. Na Pańskie potrzeby zadeklarowała haft matematyczny i wiersze związane z tematyka roku kopernikowskiego.

 -----   Bogusława Młynarczyk , emerytka, pisząca wiersze. Podróżuje po świecie i uwielbia fotografować góry i je zdobywać. Czar i piękno krajobrazów górskich chętnie przenosi na płótno, które prezentuje na

naszych wernisażach.

 -----   Dorota Małgorzata Satoła. Farmaceutka, malarka, poetka, fotografka, rodowita krakowianka, zakochana w swoim mieście. Redaguje rubrykę "Spacerkiem po Krakowie" w piśmie Pro Arte załączając własne zdjęcia. Maluje akwarelą, gwaszem, pastelą, olejem, opracowała technikę własną. Wykonuje batiki i prace na szkle. Kronikarz PSPSW. Współautorka wielu książek, albumów, tomików i czasopism. Uhonorowana odznaką Honoris Gratia

 -----   Jan Piaskowski. Pochodzi z Krakowa. Studia ukończył na Wydziale Odlewnictwa krakowskiej AGH. Rysowanie i malarstwo fascynowało go od najmłodszych lat i po ukończeniu studiów zajął się malarstwem. Zapisał się do trzyletniej Szkoły Rysunku i Malarstwa. Pierwszymi jego pracami były kopie obrazów sławnych malarzy. Z czasem zaczął tworzyć własne kompozycje tzw. rysunki walorowe w których posługując się różnymi tonami szarości stara się wydobywać głębię przedmiotów, zaznaczając na nich grę świateł i cieni. Pracuje też innymi technikami, najczęściej są to pastele, rysunki tuszem i akrylem. Ostatnio zaczął tworzyć reliefowe kompozycje przestrzenne w których pokazuje własną wizję przedstawianych tematów. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i około 60 wystaw zbiorowych. Należy do kilku towarzystw artystycznych. Ostatnia wystawa w galerii Stacji Badawczej Outsider ma dla niego szczególne znaczenie ponieważ zaprezentował po raz pierwszy najnowsze prace, które są jego artystycznym eksperymentem, zarówno w sensie poszukiwań jak i rozwiązań technicznych.

18 listopada 2023, 12:15

Dr hab. Wójciech Świeboda, wykład: "Charakter pisma Mikołaja Kopernika na tle epoki".

Mikołaj Kopernik był człowiekiem bardzo aktywnym. Poza działalnością naukową zasiadał w kapitule warmińskiej, prowadził korespondencję z różnymi osobami, udzielał porad lekarskich, prowadził księgi rachunkowe, tłumaczył dzieła obce na język łaciński. Pozostawił po sobie całkiem sporo pism: dzieła naukowe z różnych dziedzin, listy, recepty, tablice astronomiczne... Nie wszystkie z nich zachowały się do naszych czasów w oryginałach. Wiele jego dzieł znamy wyłącznie z odpisów lub kopii. Jak odróżnić oryginał pisma Kopernika od kopii? Skąd wiadomo, że De revolutionibus to autograf toruńskiego astronoma? Czy charakter pisma uczonego wykazuje jakieś cechy szczególne? Czy Mikołaj pisał tylko po łacinie? Na te i inne pytania będziemy próbować wspólnie znaleźć odpowiedzi podczas prezentacji multimedialnej w dniu 18 listopada 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie podczas kolejnej odsłony obchodów Festiwalu im. Mikołaja Kopernika.

Dr hab. Wójciech Świeboda jest pracownikiem naukowym, adiunktem sekcji rękopisów Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

18 listopada 2023, 13:30 Prof. ASP dr hab. Piotr Bożyk, wykład "Obiekty kinetyczne".

Wykład pod tytułem "Obiekty kinetyczne" Profesora Bożyka będzie fascynującym spojrzeniem na dynamiczny świat sztuki ruchu. Profesor Bożyk zabierze nas w podróż po krainie, gdzie rzeźba spotyka się z mechaniką, a estetyka łączy się z fizyką, tworząc dzieła, które są zarówno obiektami artystycznymi, jak i inżynierskimi. Jego prace kinetyczne to nie tylko eksploracja ruchu jako medium artystycznego wyrazu, ale także refleksja nad przemijaniem i nieustanną zmiennością, które są immanentną częścią naszego świata.

18 listopada 2023, 14:30 Jacek Gaj, pokazy "Wahadło Foucaulta", część II.

W drugiej części pokazów, prowadzonych przez Jacka Gaja, otrzymujemy wyjątkową okazję do zgłębienia fenomenu wahadła Foucaulta. Jacek Gaj, wytrawny nauczyciel i pasjonat fizyki, którego edukacyjna działalność zyskała uznanie zarówno w środowisku akademickim jak i poza nim, zaprasza na interaktywne spotkanie poświęcone jednemu z najbardziej fascynujących eksperymentów fizycznych.

Pokaz wahadła Foucaulta to nie tylko lekcja fizyki, ale przede wszystkim spektakularna demonstracja rotacji Ziemi wokół własnej osi. Jacek Gaj, z wykształcenia absolwent AGH, wykorzystuje swoje bogate doświadczenie zdobyte we współpracy z AGH, UJ i IFJ, aby przybliżyć uczestnikom zasady działania wahadła oraz jego historyczne i naukowe znaczenie.

18 listopada 2023, 15:00 Natalia Droździk, warsztaty kaligraficzne dla początkujących "Italika - klasyka elegancji".

Warsztaty kaligraficzne "Italika - klasyka elegancji" poświęcone są jednej z najbardziej wyrafinowanych i cenionych form piśmiennictwa – Italiki. Italika, znana również jako kursywa włoska, to styl kaligrafii, który narodził się we Włoszech podczas renesansu i szybko stał się synonimem elegancji oraz wysublimowanej estetyki w całej Europie. Podczas warsztatów, uczestnicy będą mieli okazję odkryć charakterystyczne cechy tego pisma i nauczyć się technik, które pozwolą im płynnie kreślić jej zwinne, nachylone litery.

"Italika - klasyka elegancji" to nie tylko nauka o piśmie, ale również szansa na docenienie kaligrafii jako formy artystycznej, która łączy precyzję z estetycznym wdziękiem. Uczestnicy warsztatów zanurzą się w świecie, gdzie każdy ruch pióra ma znaczenie, a każda litera jest dziełem sztuki. Zapraszamy do przeżycia tej unikatowej przygody z pięknem kaligrafii.

19 listopada 2023, 10:00 Otwarcie wydarzenia.

19 listopada 2023, 10:15 Antykwariat Naukowy i Akademicki "Wiedza", wystawa "Książki o Mikołaju Koperniku".

Wystawa "Książki o Mikołaju Koperniku" to zbiór wydawnictw, które dokumentują ewolucję spojrzenia na tego renesansowego naukowca. Książki te, pełne naukowych analiz, biograficznych detali i kulturowych interpretacji, odsłaniają różnorodność perspektyw, z jakich XX wiek podchodził do dziedzictwa Kopernika. Po zakończeniu wystawy, właściciel Antykwariatu "Wiedza", będący zarówno znawcą dawnej literatury, poprowadzi wykład, który będzie komentarzem i uzupełnieniem do prezentowanych eksponatów.

19 listopada 2023, 11:15 Jerzy Bohenek, wykład "Kopernik w Książkach".

Wykład "Kopernik w książkach" zabierze nas w intelektualną podróż przez strony dzieł, które kształtowały wizerunek Kopernika w przeszłości. Wykład dostarczy kontekstu historycznego i kulturalnego, pozwalając uczestnikom głębiej zrozumieć, w jaki sposób różnorodne epoki interpretowały i przedstawiały postać tego wielkiego astronoma. Będzie to szansa, by dostrzec, jak nauka, ideologia oraz estetyka wpłynęły na percepcję jego życia i dzieła.

19 listopada 2023, 12:00 Kamil Bohenek, wykład "Przewrót Kopernikański w astronomii".

Teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika, przedstawiona w XVI wieku, zainicjowała rewolucję w naszym pojmowaniu Wszechświata, nazwaną później Przewrotem Kopernikańskim. Przewrót nie był tylko zmianą naukową, to była kulturowa metamorfoza, która na zawsze zmieniła sposób, w jaki ludzkość patrzyła na niebo i jej miejsce w kosmosie. Wykład ten zabierze Was w podróż od momentu opublikowania przez Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", poprzez burzliwe reakcje społeczne i religijne, aż do jego ostatecznego przyjęcia, które otworzyło drzwi dla nowożytnego świata nauki.

19 listopada 2023, 12:30 Dawid Kowal, pokazy elektronicznego działa Gaussa.

Pokaz fascynującej aplikacji osiągnięć w dziedzinie elektromagnetyzmu – działo Gaussa. Nazwane na cześć słynnego niemieckiego fizyka i matematyka, Karla Friedricha Gaussa, to urządzenie wprawia w ruch metalowe pociski nie przez tradycyjny wybuch, lecz za pomocą silnego pola magnetycznego. Podczas pokazów zostaną zaprezentowane zasady działania, konstrukcja oraz niezwykłe możliwości tego urządzenia. To nie tylko demonstracja siły i precyzji, ale także okazja do zrozumienia fizyki stojącej za indukcją elektromagnetyczną, historią jej odkrycia oraz praktycznego zastosowania w dziedzinie inżynierii.

19 listopada 2023, 13:30 Szymon Reiter, wykład "Radio amatorskie - czym jest i jakie daje nam możliwości?".

Radio amatorskie to pasjonujące hobby, oferujące szeroki zakres możliwości technicznych i komunikacyjnych, od alfabetu Morse'a po nowoczesne techniki cyfrowe i DSP. Krótkofalowcy mają dostęp do różnorodnych form komunikacji, włączając w to telefonię, transmisję cyfrową i wysyłanie obrazków. Posiadają również własne sieci komputerowe oraz możliwość budowy własnych nadajników bez konieczności zgłaszania czy homologacji. Hobby to przyciąga zarówno osoby zainteresowane elektroniką i programowaniem, jak i entuzjastów przyrody i turystyki. Podczas prezentacji dowiesz się na czym polega hobby zwane krótkofalarstwem, jakie daje możliwości i do czego w praktyce może się przydać.

19 listopada 2023, 15:00 Agnieszka Wilczek, warsztaty kaligrafii z czasów Kopernika "Littera Humanistica Cursiva Cancellarska.

Warsztatach kaligraficznych pod enigmatycznym tytułem "Littera Humanistica Cursiva Cancellarska" to prawdziwa podróż w czasie do epoki renesansu, gdzie uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajniki jednego z najbardziej eleganckich stylów pisma, który zdominował europejskie kancelarie i biblioteki XV i XVI wieku.

"Littera Humanistica" to styl pisma, który ukształtował estetykę drukowanych książek, a "Cursiva Cancellarska" odnosi się do bardziej płynnej, kursywnej odmiany tej formy pisma, używanej głównie w oficjalnych dokumentach.

Pod okiem doświadczonych instruktorów, uczestnicy będą praktykować formowanie liter, słów i fraz, zdobywając umiejętności, które pozwolą im odtworzyć piękno i precyzję, jaką oferuje humanistyczne pismo kursywne. Warsztaty te są nie tylko doskonałą okazją do rozwoju osobistych zdolności kaligraficznych, ale także stanowią unikalne doświadczenie kulturalne, które pozwala docenić sztukę pięknego pisania, będącą mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością.