Już 16 maja odbędzie się II Piastowski Bieg po Oddech dla chorych na mukowiscydozę. Amatorzy biegania i ludzie dobrej woli spotkają się na starcie w Wołowicach, pięknie położonej podkrakowskiej miejscowości. Uczestnicy wydarzenia ponownie będą mogli wziąć udział w rywalizacji na dwóch sportowo atrakcyjnych dystansach 6 i 12 km, a także wesprzeć podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

 

 Głównym organizatorem majowej imprezy jest Klub Sportowy Piast Wołowice oraz Gmina Czernichów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli ponownie wójt gminy Czernichów- Szymon Łytek, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Jagna Marczułajtis-Walczak – poseł na Sejm RP a prywatnie mama niepełnosprawnego Kokosa. Bieg wspiera również aktor i trener personalny - Tomasz Oświeciński. Piastowski Bieg po Oddech jest siostrzaną imprezą Biegu po Oddech organizowanego od pięciu lat w Zakopanem przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, które jest także współorganizatorem wołowickiej imprezy.

Celem wydarzenia jest pozyskanie środków na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i wsparcie w zakupie leków dla chorych na mukowiscydozę, budowanie świadomości społecznej mukowiscydozy oraz integracja społeczna osób niepełnosprawnych.

 

- W ubiegłym roku w Zakopanem na ręce prezesa Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą wręczony został symboliczny czek na kwotę 65 209,23 zł, którą udało się zebrać podczas 1. Piastowskiego Biegu po Oddech– wspomina Robert Jaros, radny gminy Czernichów Mamy nadzieję, ze podczas tegorocznego biegu również pozyskamy środki potrzebne dla chorych.

Wydarzenie jest też przykładem solidarności i piękną inicjatywą grupy rodziców podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, którzy postanowili aktywnie wesprzeć działalność Stowarzyszenia. - Nasza córka ma 9 lat i odkąd pamiętam, zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie Towarzystwa. Korzystamy z różnych form pomocy – fizjoterapeutów w ramach projektów domowej rehabilitacji, wypożyczalni sprzętu, infolinii, gdzie nieraz specjaliści rozwiewali nasze wątpliwości. Dzięki PTWM możemy zbierać środki z 1% dla naszego dziecka czy uczęszczać na szkolenia, które są źródłem wiedzy na temat choroby, z którą przyszło nam się zmierzyćmówi Katarzyna Owca, mama Kingi - Przez te 9 lat oswoiliśmy się z chorobą na tyle, że potrafimy żyć szczęśliwie i cieszyć się z tego, co mamy. Może stąd przyszła myśl, żeby teraz dać coś od siebie.
Wspierając PTWM, pomagamy przecież własnym dzieciom i chcielibyśmy, aby one czuły się bezpiecznie, wiedząc, że Towarzystwo to taka duża rodzina, w której każdy daje coś od siebie dla dobra wszystkich – dodaje Hubert Owca, ojciec dziewczynki i wiceprezes LKS Piast Wołowice, organizatora biegu.

Wójt gminy Czernichów podkreśla- Piastowski Bieg po Oddech stał się ważnym wydarzeniem w życiu naszej gminy. Wspieramy oddolne inicjatywy, które nie dość że mają ważny wymiar społeczny, to jeszcze integrują lokalną społeczność i uczą że należy pomagać. Chorzy na mukowiscydozę żyją wśród nas i potrzebują zrozumienia.

Zapisy są już dostępne za pośrednictwem strony www.piastowskibieg.ptwm.org.pl

Każdy uczestnik biegu otrzyma koszulkę, pamiątkowy medal i poczęstunek. Po zakończeniu rywalizacji odbędzie się rodzinny piknik ze strefą zabaw dla dzieci oraz koncert zespołu Papa Dance . Dochód z imprezy będzie przeznaczony na potrzeby podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

———

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Źródłem choroby jest mutacja genu, który odpowiada miedzy innymi za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczep płuc. Mukowiscydoza jak dotąd jest chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, odpowiednie systematyczne leczenie rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

 

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Towarzystwo zostało powołane w 1987 r. z inicjatywy osób, które codziennie wspólnie walczą o zdrowie i życie chorych na mukowiscydozę: lekarzy i rodziców chorych dzieci. Misją Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą jest niesienie wszechstronnej pomocy i wsparcia osobom chorym i ich rodzinom, w walce z ciężką, nieuleczalną chorobą jaką jest mukowiscydozą.

 

Gmina Czernichów położona jest na lewym brzegu Wisły, dwadzieścia kilometrów na zachód od Krakowa, sąsiaduje z gminą Alwernia, Krzeszowice, Liszki, Skawina i Brzeźnica. Powierzchnia gminy wynosi 83,8 km kwadratowych, zamieszkuje ją ponad 13 tysięcy mieszkańców. W jej skład wchodzi 12 wsi: Czernichów, Czułówek, Dąbrowa Szlachecka, Kamień, Kłokoczyn, Nowa Wieś Szlachecka, Przeginia Duchowna, Przeginia Narodowa, Rybna, Rusocice, Wołowice i Zagacie. Bogactwo przyrody, obszarów chronionych i cennych krajobrazowo stwarza naturalne warunki do rozwoju rekreacji i turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Na terenie gminy leżą dwa parki krajobrazowe: Rudniański i Bielańsko - Tyniecki oraz rezerwat przyrody nieożywionej Kajasówka.