Koncert organizowany jest przez konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Chorwacją, pod patronatem ministra spraw zagranicznych Republiki Chorwacji dr Gordana Grlić Radmana, ministra spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej prof. Zbigniewa Raua i marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

W programie: Antonio Vivaldi – Cztery pory roku (Le quattro stagioni)

Wykonawcy:  Martin Krpan (Chorwacja) – skrzypce oraz Zespół Instrumentalny Filharmoników Krakowskich

Koncert otwarty jest również dla mieszkańców Krakowa, którzy mogą zakupić bilet w cenie 60 zł.                                                                                                                                                                 

Termin: 9 kwiecień 2022 rok, sobota,  godz. 18:00.

Sala koncertowa Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1 w Krakowie

Wśród uczestników koncertu zostanie rozlosowany 7 dniowy pobyt wakacyjny w domku mobilnym dla pięciu dorosłych osób i dwoje dzieci, w miejscowości Pirovac na Campingu Miran.

W koncercie udział zapowiedział minister spraw zagranicznych Republiki Chorwacji dr Gordan Grlić Radman, grupa chorwackich parlamentarzystów z Chorwacko-Polskiego Zespołu Parlamentarnego oraz grupa zaproszonych chorwackich gości.

Wieczorem zostaną wyświetlone na Arenie Tauron  napisy w języku polskim i chorwackim oraz godła obu krajów, informujące o rocznicy 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacja.

 

Ciekawostki:

Chorwacja to kraj bliski i przyjazny Polakom, mający wspólne słowiańskie korzenie, podobny język, religię i kulturę, czy historię długotrwałych walk o niepodległość. Kraj, który jest ulubionym miejscem setek tysięcy polskich rodzin przyjeżdżających nad chorwacki Adriatyk, dla jego piękna ale również dla poczucia pełnego bezpieczeństwa i spotkania przyjaznych sobie ludzi. Również  stosunki społeczno-polityczne w 30-leciu między obu krajami są przyjazne i rozbudowane jak nigdy wcześniej.

Kraków to najbardziej właściwe miejsce dla wydarzeń związanych z polsko-chorwackimi relacjami. To niemalże prastara stolica Chorwatów, tu mieszkali zaczym poszli nad Adriatyk. Liczne nazwy i nazwiska funkcjonujące do dziś potwierdzają tę historyczną prawdę. Tutaj, na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowali pierwsi Chorwacji, a studenci polscy mogli po raz pierwszy studiować filologię chorwacką. Tablice pamiątkowe na budynkach czy  nazwy ulic potwierdzają aktywność Chorwatów związaną z Krakowem i regionem.

Należy zwrócić uwagę na niezwykłą rolę jaką odegrał Jan Paweł II, polski papież uznawany przez Chorwatów również za chorwackiego papieża, którego decyzje, jako głowy państwa Watykan, spowodowały lawinowe uznanie niepodległości Chorwacji przez społeczność międzynarodową. W sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie znajduje się jedyne i wyjątkowe oratorium przedstawiające postacie Maryi z Dzieciątkiem z Mariji Bistricy, Jana Pawła II i błogosławionego przez Jana Pawła II kardynała Alojzije Stepinca. Opodal sanktuarium Jana Pawła II znajduje się okazały pomnik na cmentarzu wojennym z I wojny światowej, symbolizujący setki poległych Chorwatów, walczących z Rosjanami, wszak świadomie lub nieświadomie, walczyli na tych terenach o przyszłość Polski.

W Krakowie znajduje się Park Chorwacki i Aleja Gwiazd Chorwackich. Z Krakowa, dzięki staraniom konsulatu, będzie odjeżdżał pierwszy pociąg do Chorwacji. Pierwszy kurs tego pociągu planowany jest w czerwcu tego roku.

 

To wszystko skłania do organizowania tego typu projektów, zwłaszcza rocznicowych, przypominających o polsko-chorwackich korzeniach, relacjach i wzajemnej współpracy, właśnie w tym mieście, Krakowie.