75 tysięcy odbiorców w samych mediach społecznościowych ZKnW, ponad 10 tysięcy uczestników Konkursu Historia i dzieje Wawelu, warsztaty Tworzenia Komiksu, akcja krwiodawstwa, koncert Patriotyczny i… KOMIKS „Tajemnica miecza” – to frekwencyjny i artystyczny owoc współpracy Zamku Królewskiego na Wawelu i TAURONA Partnera Głównego Wydarzenia „Tydzień patriotyczny”. Dziś prezentujemy Państwu wyjątkowe w historii Zamku wydawnictwo, które w nowoczesny i nieoczywisty sposób przybliża dzieje Wawelu i odkrywa jego tajemnice. Zapraszamy do lektury. Nie tylko najmłodszych.

O HISTORII INACZEJ

Pomysł stworzenia komiksu realizuje idee Wawelu Otwartego. Zależy nam, by za pośrednictwem odważnej, raczej nie kojarzonej z Wawelem formy wydawniczej docierać do jak najszerszej grupy odbiorców, przekazywać wiedzę o historii i zbiorach Zamku. Cieszymy się, że projekt został wsparty przez TAURON – Partnera Głównego Wydarzenia „Tydzień Patriotyczny”. To udany efekt naszej współpracy  – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

- TAURON współpracuje z Wawelem od 2010 roku. To dla nas zaszczyt, że możemy wspierać wydarzenia i wydawnictwa, które  propagują historię  i kulturę polską. W tym roku, w dziesiątą rocznicę współpracy, rozszerzyliśmy zakres naszych działań. Zachęcaliśmy do oddawania krwi dla potrzebujących. To pokazuje, że chcemy być blisko ludzi, pomagać zwłaszcza w tym trudnym okresie.  Jestem dumny, że udało się zebrać ponad 245 litrów krwi – podkreśla Rafał Soja, prezes zarządu TAURON Sprzedaż. Mam nadzieję, że nasza dalsza współpraca z Wawelem będzie równie owocna oraz  nastawiona na wspieranie zarówno lokalnej społeczności jak i polskiej kultury – dodaje Rafał Soja.

KAROLINA I KAROL NA TROPIE…

 


Do rąk odbiorców trafia komiks „Karolina i Karol na Wawelu. Tajemnica miecza” Artura Wabika i Marcina Wierzchowskiego. W świecie przedstawionym, w pewien ciepły dzień wycieczka szkolna zwiedza Zamek Królewski na Wawelu. Uczniowie wchodzą do Skarbca Koronnego i Zbrojowni, gdzie pośród cennych zabytków odnajdują wyjątkowy miecz. Historia obiektu jest zawiła, tajemnicza, czasem wręcz nieprawdopodobna. Artefakt był w końcu „świadkiem” wielu koronacji i dworskich intryg. Ile w tym prawdy? Jak wiele faktów kryje się w legendach? Czy wędrówka w czasie pomoże zrozumieć historię? Przekonają się o tym Karolina i Karol – główni bohaterowie komiksu. Pełną przygód podróż odbędą wraz ze znanym kustoszem. To on odkryje przed nimi tajemnice cennego miecza, w którym odbijają się fascynujące i trzymające w napięciu dzieje Wawelu.

 

Jak wyglądała praca nad komiksem z perspektywy rysownika? – Zawsze oznacza pełne zanurzenie się w rzeczywistości, którą przedstawia. Trzeba poczuć przestrzeń, kolor, światło, fakturę i wagę obiektów, a także przeżywać wspólnie z bohaterami ich losy. W wypadku tego albumu, efekt był dodatkowo wzmocniony przez wyśrubowany czas realizacji, który wymógł pracę po kilkanaście godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu. W listopadzie zatem, spędziłem więcej czasu w XIV, XVI czy XVIII wieku niż w 2020 roku. Była to ryzykowna, ale wyjątkowo ciekawa i inspirująca podróż – mówi Marcin Wierzchowski.

Komiks można nabyć za pośrednictwem strony internetowej:

https://wawel.krakow.pl/produkt/tajemnica-miecza

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY W LICZBACH

Warto wspomnieć, że wraz TAURONEM Partnerem Wydarzenia „Tydzień Patriotyczny” (9-15 listopada), Wawel zorganizował akcję krwiodawstwa, przeprowadził w mediach społecznościowych konkurs Historia i dzieje Wawelu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród sympatyków wawelskiego wzgórza. Do zabawy włączyły się całe rodziny zgłębiając wiedzę o Wawelu w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości. Zagadka, która przyciągnęła najwięcej odbiorców na naszym profilu na FB dotyczyła koszarowania Wojsk Austriackich na Wawelu.

Uczestnicy, którzy wzięli udział w wydarzeniach on-line mieli również okazję spotkać się podczas warsztatów z autorem komiksu Arturem Wabikiem.

Wysłuchaliśmy również patriotycznego koncertu transmitowanego na żywo on-line z Zamku Królewskiego na Wawelu, który obejrzało 13 145 widzów.