Jaka była geneza obchodów Rękawki, jak wyglądało życie w Krakowie i okolicach w czasach, gdy kształtowały się te obrzędy, co musiało się stać, by w ciągu stuleci prawie zupełnie zapomniano o rodowodzie i zadusznym charakterze tego święta, a także jaki wysiłek został włożony w jego zrozumienie i odrodzenie – o tym właśnie opowiada ta książka.

To unikat na rynku wydawniczym. Takiego kompendium, zbierającego w jednym miejscu najważniejsze informacje i naukowe fakty dotyczące genezy, początków i ewolucji tego wyjątkowego święta dotąd nie było. Co więcej, autorka prowadzi czytelników przez wszystkie historyczno-archeologiczne meandry tego zagadnienia w sposób niezwykle ciekawy i przystępny, sprawiając, że podróż w czasie okazuje się być możliwa. Sięgając po tę pozycję nie zawiodą się zarówno Ci już zafascynowani fenomenem Rękawki jak i wszyscy, dla których to temat zupełnie nowy i nieznany – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Spotkania autorskie poprowadzi Joanna Pieczonka z Centrum Kultury Podgórza. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Ewa Kubica-Kabacińska – archeolog, pracownik naukowy Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jej zainteresowania skupiają się głównie na średniowiecznym i nowożytnym osadnictwie oraz architekturze. Kierowała licznymi badaniami archeologicznymi m.in. kościołów i towarzyszących im cmentarzy w Krakowie-Ruszczy, Prandocinie, Kątach Starych, gm. Słomniki, gm. Stopnica, a także licznych obiektów w obrębie zespołów staromiejskich Krakowa i innych miast, np. Ostrołęki czy Żor.

Jest autorką opracowań oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych, dotyczących głównie wczesnośredniowiecznej architektury monumentalnej, średniowiecznej i  nowożytnej ceramiki małopolskiej, jak również wczesnośredniowiecznego osadnictwa na terenie Krakowa w jego obecnych granicach administracyjnych.

Z ramienia Muzeum Archeologicznego w Krakowie współpracuje z Centrum Kultury Podgórza przy organizacji kolejnych edycji Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa. Prowadzi również cykl wykładów historyczno-archeologicznych odbywających się w Centrum Kultury Podgórza.