„Mały człowiek” to pierwszy projekt fotograficzny Zofii Rydet. Dla autorki, która sama dzieci nie miała, temat dziecka – obok tematu macierzyństwa i starości – zajmował szczególne miejsce. Fotografie powstały w Polsce oraz podczas podróży zagranicznych: do Albanii, Bułgarii, Jugosławii, Egiptu, Libii, Libanu, Włoch oraz Czechosłowacji. Fotografce udało się spojrzeć na dzieciństwo z powagą, wrażliwością i bez uproszczeń.

W 1960 roku w Gliwicach miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa Zofii Rydet, na której zaprezentowano ok. sto pięćdziesiąt fotografii dzieci z różnych stron świata. Wystawa odniosła sukces i (stale rozwijana) i pokazywana była w innych miastach Polski i za granicą. W 1965 roku ukazał się album Mały człowiek, wg projektu graficznego Wojciecha Zamecznika (Wydawnictwo Arkady, 1965). Fotografka – podobnie jak Janusz Korczak, autor zawartych w publikacji cytatów, widziała dziecko jako autonomiczny podmiot, którego życie jest równie złożone, jak życie dorosłych. W takim odbiorze pomagają wybrane przez autorkę cytaty z pism Korczaka – jeszcze w latach przedwojennych orędownika praw dziecka i jednocześnie najwybitniejszego polskiego pedagoga oraz żarliwego humanisty.

Cykl zawiera piętnaście serii i wg tego klucza uporządkowane są fotografie w albumie: Małe kobietki, Między nami mężczyznami, Zapowiedź jutra, Radość istnienia, Dramaty, Świat jest ciekawy, A jednak samotni, W poczuciu bezpieczeństwa, Medytacje, Obserwujemy was, Dziewczęce miny, Myślimy i pracujemy, Pierwsza przyjaźń, Winowajcy, Moja Galeria oraz dodatkowo prezentowana na wystawie seria Małe społeczeństwo.

Do redaktora miesięcznika „Polska” Rydet pisała:

„Nie wiem czy rzeczywiście potrafiłam przemówić choć trochę w obronie małego człowieka. Boje się, że ogół oględnie ją [wystawę] tak jak ogląda się inne mniej lub więcej dobre albumy, oceni źle lub dobrze zdjęcia, a nie zastanowi się i nie przeczyta pięknych tekstów Korczaka. Gdyby tak było – będzie to moja klęska, bo chciałam przecież przemówić treścią, zmusić do zastanowienia nie nad zdjęciem a nad problemem.”

___

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl

 

Zespół kuratorski: Maria Sokół-Augustyńska, Zofia Augustyńska Martyniak, Kamil Kłeczek

 

Partner: Fundacja im. Zofii Rydet

Patronat medialny: Radio Kraków

 

Wernisaż: 7 stycznia 2022, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 20 lutego 2022

 

© Fundacja im. Zofii Rydet