|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z radiowej biblioteki: Ałbena Grabowska "Doktor Bogumił"

Premiera w radiowej bibliotece. Historia medycyny i pasjonujące odkrycia. Problemy polskich lekarzy na przełomie XIX i XX wieku. "Doktor Bogumił" (Wydawnictwo Marginesy), to pierwszy tom nowego cyklu Ałbeny Grabowskiej. Cała seria nosi tytuł "Uczniowie Hippokratesa" i opowiada o historii medycyny, światowych odkryciach i rodzimych bohaterach, polskich lekarzach pracujących na przełomie wieków. Fikcyjnego bohatera, młodego lekarza Bogumiła Korzyńskiego autorka umieszcza w realiach medycznych sal końca XIX wieku, dodając tej opowieści prywatne rozterki przyszłego ginekologa.

Fot. dzięki uprzejmości Ałbeny Grabowskiej

Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia.
W codziennej praktyce i korespondencji ze światowymi autorytetami medycznymi towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, żeby zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, żeby wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa…

Ałbena Grabowska z wykształcenia i zawodu jest lekarzem neurologiem i epileptologiem - doktorem nauk medycznych. Pracuje jako kierownik Zakładu Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.

Grabowska wydała zarówno wiele publikacji naukowych, poświęconych głównie zagadnieniu padaczki, jak i tekstów literackich. Pisze zarówno książki dedykowane najmłodszym czytelnikom, jak i powieści obyczajowe, cieszące się dużą popularnością wśród dorosłych czytelników.

Opowieść stworzona przez Ałbenę Grabowską rozpoczyna się w Krakowie, w radiowej bibliotece prezentujemy właśnie ten fragment.
Czyta Paula Raczyło.

Od 21 do 25 września o 11.45 i 22.50.

Odcinek 1

Odcinek 2

Odcinek 3

Odcinek 4

Odcinek 5

100%
0%