Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Józefa Mikowa - Królowa Orawy" - nowe słuchowisko Radia Kraków [WIDEO]

Ponad 50 osób zaangażowało się w przygotowanie słuchowiska "Józefa Mikowa - Królowa Orawy". Nagrania realizuje Radio Kraków w studiu im. Romany Bobrowskiej. Wystąpią m.in. muzycy projektu Biełaso oraz chór Eduardo z Lipnicy Wielkiej. Towarzyszą im krakowscy aktorzy: Ewa Romaniak i Andrzej Róg. Próbę podglądała Magdalena Zbylut-Wiśniewska. Retransmisja spektaklu 26 grudnia o godz. 14:05.

Fot. Marek Lasyk

posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Widowisko/słuchowisko „Biełaso Józefa Mikowa – Królowa Orawy”

 

W tym roku mija 80. rocznica tragicznej i bohaterskiej śmierci Józefy Mikowej. To działaczka patriotyczna, społeczna i niepodległościowa, nazywana „Królową Orawy”. W wieku zaledwie 23 lat odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas II wojny światowej działała w ZWZ (ps. Ryś), była szefem łączności i płatnikiem okręgu krakowskiego. Aresztowana, torturowana i zamordowana przez Niemców. Józefina Mikowa symbolizuję walkę niepodległościową Orawy i męczeństwo za Polskę.

Z tej okazji zostało przygotowane niezwykłe, poetyckie, wzruszające widowisko / słuchowisko, wystawione i nagrane w dniu 10 listopada w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków. Nagranie już w grudniu zostanie wyemitowane w Radio Kraków.

Koncert jest efektem współpracy Dariusza Budkiewicza i Karoliny Kowalczyk oraz poety Roberta Kowalczyka. To oni i ich praca stanowią punkt wyjścia i jądro tego co zostało zaprezentowane w siedzibie Radia Kraków. To niezwykły koncert przygotowany przez muzyków Biełaso  w towarzystwie wielu towarzyszących artystów.

Widowisko/słuchowisko „Biełaso Józefa Mikowa – Królowa Orawy” to pokłon artystów dla tej niezłomnej i szlachetnej kobiety. Poetycka opowieść o górach, Orawie, Polsce, o tym, co w życiu najważniejsze, o wartościach, które rodzą się w ciszy, w umiłowaniu drugiego człowieka i wreszcie to opowieść o prawdziwej i nieugiętej miłości do ojczyzny. Inspirację dla scenariusza stanowi życie i działalność Emila i Józefy Mików. W widowisku wzięło udział kilkudziesięciu wykonawców: przede wszystkim muzycy Biełaso  stanowiący serce tego spektaklu oraz: znani i cenieni krakowscy aktorzy Andrzej Róg i Ewa Romaniak, Chór Eduardo z Lipnicy Wielkiej, Muzyka Orawska Arva, Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka, Młodzieżowy Zespół Regionalny Orawiacy oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików.

Pomysł i koncepcja widowiska: Karolina Kowalczyk, Dariusz Budkiewicz, Robert Kowalczyk.

Reżyseria: Robert Kowalczyk, Karolina Kowalczyk

Muzyka i aranżacja: Dariusz Budkiewicz, Karolina Kowalczyk oraz orawska muzyka ludowa

Teksty i wiersze: Robert Kowalczyk, Karolina Kowalczyk (wykorzystano także fragmenty wierszy Emila Kowalczyka)

Producenci: Gmina Lipnica Wielka, Radio Kraków

Producent wykonawczy: Karolina Kowalczyk

Producent muzyczny: Dariusz Budkiewicz

Organizatorzy: Mariusz Bartkowicz Prezes Radia Kraków i Mateusz Lichosyt Wójt Gminy Lipnica Wielka

Muzycy Biełaso: Karolina Kowalczyk – śpiew, Dariusz Budkiewicz – gitara, Karol Pyka – pianino, Dawid Czernik – skrzypce/basy, Marek Kiełbusiewicz – perkusja

Aranżacja chóru i kwintetu ludowego: Karol Pyka (Królowo Orawy, Dołeś mi Boze dziyń)

oraz:

Aktorzy: Andrzej Róg i Ewa Romaniak

Muzyka Orawska Arva: Marcin Kowalczyk – skrzypce, Jonasz Pieronek – skrzypce, Krzysztof Heteniak – akordeon, Paweł Czaja – altówka

Chór Eduardo – kierownictwo – Edward Siepak, dyrygent na koncercie – Łukasz Bandyk

Aktorzy Orawskiej Grupy Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka

Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików

Scenografia: Magdalena Kostrzewa – Smreczak

Realizacja muzyczna koncertu: Grzegorz Studencki Audiomaster

Wizualizacje: Tomasz Kozioł

Koordynacja z ramienia Radia Kraków: Aleksandra Śpiewak (specjalne podziękowanie dla Pana red. Macieja Motora Greloka)

Charakteryzacja: Marlena Pieczątka

fot: Wikipedia

fot: Wikipedia

Słuchowisko usłyszymy na naszej antenie w Święta Bożego Narodzenia - dokładnie w drugi dzień Świąt, 26 grudnia, o godz. 14:05. Zapraszamy!

Przedsięwzięcie jest wspólnym projektem Gminy Lipnica Wielka na Orawie i Radia Kraków.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię