Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

T.R., R.P., tukan toko, Bóg i bób. Listy Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego

Tytuł słuchowiska to „T.R., R.P., tukan toko, Bóg i bób. Listy Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego”. Premiera odbyła się 9 maja o godz. 15.05.

Dominika Bednarczyk i Tomasz Cyz. Fot. Piotr Kubic

Z Tomaszem Cyzem rozmawia Justyna Nowicka
Nowe słuchowisko Radia Kraków. Trwają nagrania

Nowego słuchowiska Radia Kraków mogli Państwo posłuchać na antenie Radia Kraków 9 maja o godz. 15.05. Usłyszeli Państwo głosy Dominiki Bednarczyk, Tomasza Międzika i Feliksa Szajnerta. Reżyserował Tomasz Cyz, muzyka Paweł Sołtys Pablopavo.

Tomasz Cyz i Wojciech Gruszka. Fot. Piotr Kubic

„Kochany Rysiu” - zaczynał najczęściej Tadeusz Różewicz. „Serce moje” - czytał najczęściej w odpowiedzi od Ryszarda Przybylskiego, kiedy już przeszli na „ty”. Pisali do siebie prawie pół wieku: o poezji (jej powinnościach i niemożliwościach), o malarstwie (Nowosielski!), o Bogu, duchowości, metafizyce, o jedzeniu i piciu, o wizytach w ZOO i spacerach. Byli złośliwi, piekielnie inteligentni, szczerzy do bólu, piękni w wolności i niezależności. Słuchowisko „T.R., R.P., tukan toki, Bóg i bób” jest zapisem tej fascynującej przyjacielskiej korespondencji dwóch wybitnych intelektualistów przełomu wieków, a Feliksowi Szajnertowi (T.R.) i Tomaszowi Międzikowi (P.R.) towarzyszyła - jak kontrapunkt, przypis - Ona, czyli Dominika Bednarczyk oraz dźwięki stworzone przez Pawła Sołtysa.

Tomasz Cyz. Fot. Piotr Kubic

Jeden z największych polskich poetów Tadeusz Różewicz i wybitny humanista, historyk literatury polskiej i rosyjskiej Ryszard Przybylski są bohaterami książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa SIC!. W tomie korespondencji "Listy i rozmowy 1965-2014", zredagowanym przez Krystynę Czerni, respondenci rozmawiają o literaturze, ale także o malarstwie, świecie współczesnym, życiu codziennym. Przede wszystkim jednak te listy świadczą o głębokiej przyjaźni, która połączyła poetę i historyka literatury. Nowe słuchowisko Radia Kraków powstaje na kanwie tej publikacji.

Tomasz Międzik. Fot. Piotr Kubic

"Wiesz o tym, że Cię kocham – pisze Przybylski – i to nie tylko za teksty, w które się przemieniłeś, lecz również za to, że z krwi i kości jesteś taki, jaki jesteś: sam dla siebie, jak piękne drzewo na samotnej górce (4 IV 1986). Obaj wspólnie przeżywają żałobę po rodzicach i przyjaciołach, dzielą się smutkiem i melancholią, niekiedy złością. Łączy ich wzajemna troska o kruche zdrowie, wsparcie w chorobach, lecz także przekonanie o wulgarności współczesnego życia społecznego. W 1990 roku na egzemplarzu Homilii na Ewangelię dzieciństwa Przybylski składa dedykację: „Tadeuszowi wraz z podziękowaniem / za równą i posilną przyjaźń, / rzecz może najcenniejszą w tym/ narodowym burdelu”. Dla Różewicza Przybylski był czytelnikiem idealnym, może najwnikliwszym, jakiego spotkał. Pewnie dlatego poeta niemal od początku do niego przylgnął, powierzając mu swoje poetyckie i życiowe rozterki. (ze wstępu Krystyny Czerni).

Feliks Szajnert. Fot. Piotr Kubic

Ryszard Przybylski (1928-2016) – eseista, tłumacz, historyk literatury polskiej i rosyjskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; badacz tradycji klasycystycznej w literaturze polskiej.

Tadeusz Różewicz (1921-2014) - poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta,


Premiera odbyłą się 9 maja o godz.15.05

wystąpili

TR_ Feliks Szajnert
PR_ Tomasz Międzik
ONA_ Dominika Bednarczyk

scenariusz i reżyseria Tomasz Cyz
muzyka Paweł Sołtys Pablopavo/Patryk Kraśniewski
realizacja radiowa Wojciech Gruszka
opieka redakcyjna Justyna Nowicka

rk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię