Radio Kraków

Smog

Władze Gorlic zachęcają mieszkańców do wymiany starych pieców na ekologiczne urządzenia

Władze Gorlic stawiają na ekologię. Jedną z takich form jest zachęcanie mieszkańców do wymiany starych urządzeń grzewczych zwanych popularnymi kopicuchami, na nowe piece.

Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego

Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania na rzecz podniesienie efektywności energetycznej gospodarstw domowych i rozszerzenie programu "Czyste Powietrze", tak, aby osoby, które skorzystały już z dofinansowania na wymianę źródeł ogrzewania, mogły powrócić do programu i ponownie skorzystać z pieniędzy na docieplenie domów. To, jak uważa Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, podniesie efektywność energetyczną i obniży rachunki przeciętnego właściciele domu jednorodzinnego.

Wicemarszałkowie ostrzegają przed poluzowaniem zapisów uchwały antysmogowej

Dwaj byli wicemarszałkowie województwa, Wojciech Kozak i Tomasz Urynowicz, alarmują, że obowiązujące w Małopolsce zapisy uchwały antysmogowej mogą zostać poluzowane. Jak mówią - podczas niedawnego posiedzenia komisji środowiska pojawiła się propozycja złagodzenia obowiązującego prawa. Tymczasem władze województwa zapewniają, że żadnych zmian nie będzie, a Polski Alarm Smogowy podkreśla, że już sama dyskusja na ten temat może przynieść więcej szkody niż pożytku.

"Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej"

Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej, która zakłada likwidację tzw. kopciuchów do końca bieżącego roku - tak zapewnia Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Co więcej, samorząd małopolski szuka nowych sposobów na przyspieszenie procesu wymiany - dodaje Gawron. Rozmawiał z nim Jacek Bańka.

Kraków: za nami połowa sezonu grzewczego. Jak oceniono jakość powietrza?

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie czterech dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.

Na wymianę "kopciuchów" w Małopolsce zostały 362 dni

  • date_range 2022-01-03
To ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi najgorszej klasy. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej dla regionu przez sejmik. Czasu coraz mniej, a pracy sporo. Czy zdążymy?

Ogromne zainteresowanie gminnym programem dopłat do wymiany pieców w Trzebini

  • date_range 2022-01-03
Od poniedziałku przyjmowane są wnioski mieszkańców. Jeżeli ktoś stary piec wymieni na ogrzewanie gazowe, może dostać maksymalnie 4 tysiące złotych dotacji. Jeżeli wybierze pompę ciepła lub fotowoltaikę to maksymalne wsparcie wyniesie 3 tysiące złotych. Nabór wniosków ruszył o 7 rano, ale pierwsi chętni ustawili się w kolejce kilka godzin przed otwarciem urzędu.

W przyszłym roku Limanowa uruchomi nowe narzędzie walki ze smogiem

Miasto przystąpiło do programu Stop Smog, który będzie rozpisany na pięć lat. Najmniej majętni mieszkańcy będą mogli liczyć na pomoc w sfinansowaniu wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne. Potrzebę takich działań udowadniają badania próbek pobranych z palenisk w Limanowej. W ponad połowie przypadków potwierdzono, że do pieców trafiają odpady.

Smog dusi południe Małopolski

W Suchej Beskidzkiej dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są ponad trzykrotnie, w Rabce i Nowym Targu ponad dwukrotnie. Duże przekroczenia norm także w Nowym Sączu i Szczawnicy, niewielkie w Zakopanem i Myślenicach.

Fatalne powietrze w mroźny, poświąteczny poranek w Małopolsce

W Nowym Targu dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są aż czterokrotnie. Dwukrotne przekroczenia w Suchej Beskidzkiej, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Zakopanem, Myślenicach i Rabce.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię