Radio Kraków

wybory samorządowe 2024

Nowy burmistrz Żabna to sprawca jednej z największych wyborczych niespodzianek. Zapowiada przede wszystkim obwodnicę

To jedna z największych niespodzianek tegorocznych wyborów samorządowych. Tomasz Kijowski został wybrany burmistrzem Żabna. 55-latek w pierwszej turze co prawda przegrał pięcioma głosami z urzędującą Martą Herduś, ale w drugiej turze Kijowski okazał się zdecydowanie lepszy, zdobywając prawie 60 procent głosów. To piłkarz, trener i nauczyciel wychowania fizycznego, ale też były radny powiatu tarnowskiego, członek zarządu powiatu, a w ostatnich latach radny gminy Żabno. Tomasz Kijowski startował z komitetu Przyjazna Gmina - Żabno.

Łukasz Filipowicz: Zakopane powinno być ponad podziałami partyjnymi. Jesteśmy zmęczeni wielką polityką

- Pokazaliśmy inną wizję miasta. Jesteśmy już zmęczeni to wielką polityką. Zostawmy ją w Warszawie, a tutaj róbmy swoje - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków burmistrz-elekt Zakopanego, Łukasz Filipowicz. Nielegalny wynajem kwater i tzw. patodeweloperka - to problemy, z którymi - zgodnie z zapowiedziami - zamierza walczyć nowy burmistrz. "Chodzi o ustalenie nowego kształtu polityki przestrzennej miasta" - dodaje Filipowicz.

Stanisław Mazur o zadaniach, z jakimi się zmierzy jako wiceprezydent Krakowa

Uleczenie finansów Krakowa, wprowadzenie zmian dotyczących planowania przestrzennego, poprawa jakości powietrza, usprawnienie transportu to najważniejsze zadań, z jakimi zamierza się zmierzyć profesor Stanisław Mazur, jako wiceprezydent miasta.

Mimo prokuratorskich zarzutów Roman Łucarz ma być kandydatem na starostę tarnowskiego

Jak przyznał w rozmowie z Radiem Kraków Roman Łucarz, lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości rekomendują go na to stanowisko. Przypomnijmy, Łucarz będąc starostą w trwającej jeszcze kadencji samorządowej, usłyszał zarzuty prokuratorskie. Według śledczych miał przekroczyć uprawnienia. Nałożono na niego prokuratorski zakaz pełnienia funkcji starosty. Sprawa, która dotyczyła przejęcia majątku podopiecznego DPS przez gminę Szerzyny, cały czas jest w toku.

Co pokazały wybory samorządowe? Jaka jest kondycja polskich samorządów?

Ostanie wybory pokazały jedynie, że ludzie są nimi zmęczeni, zwłaszcza w dużych miastach, ale stanu samorządności nie da się mierzyć wyborami, to byłaby najgorsza próba – mówił w rozmowie z Jackiem Bańką profesora Rafał Matyja politolog i historyk z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jakub Kwaśny: Po 12 debatach zżyłem się z kandydatem PiS, Henrykiem Łabędziem. Tarnów potrzebuje zgody i współpracy

- Jeszcze do mnie nie dociera, że wygrałem wybory - mówi prezydent elekt Tarnowa Jakub Kwaśny, który był porannym gościem Radia Kraków. O losy pozwu w trybie wyborczym się nie obawia. Przypomnijmy, Jakub Kwaśny w wyborach prezydenckich startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej, wcześniej do rady miasta ze swojego komitetu "Nasze Miasto Tarnów". Po proteście wyborczym to sąd rozstrzygnie, czy głosowanie zostanie powtórzone. To nie jedyna sprawa w sądzie, na której finał oczekuje nowy prezydent Tarnowa. Wśród nich jest m.in. pozew karny o zniesławienie, który Kwaśny złożył przeciwko rektorowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Stanisławowi Mazurowi. Mazur odwołał go ze stanowiska szefa Krakowskiej Szkoły Biznesu. Wcześniej Kwaśny oskarżał rektora o rozpoczęcie kampanii wyborczej na uczelni. 38-letni Jakub Kwaśny w tej kadencji sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie.

Jarosław Flis: Gibała będzie patrzył na ręce rządzącej ekipie

"Na pewno jest tak, że to prawdopodobnie Gibała będzie tym, który będzie jakoś patrzył na ręce nowej rządzącej ekipie. A to zawsze jest dobrze, bo jak jest przekonanie, że jesteśmy bezkarni, że na pewno wygramy, to obniża jakość rządzenia, motywację" - mówił o sytuacji po wyborach w Krakowie prof. Jarosław Flis z UJ.

Mieszkańcy Piwnicznej znowu oddali fotel burmistrza osobie spoza gminy. Ostatnio skończyło się odwołaniem w referendum

Mieszkańcy Piwnicznej powtarzają eksperyment i oddają fotel burmistrza kandydatowi spoza gminy. Drugą turę wyborów w uzdrowisku, różnicą zaledwie 23 głosów, wygrał pochodzący z Nowego Sącza Tomasz Michałowski. W 2006 roku w Piwnicznej wybory wygrała pochodząca z Gdańska Joanna Leśniak. Dwa lata później mieszkańcy odwołali ją w referendum.

Łukasz Gibała zabrał głos po przegranych wyborach. "Z całej tej drogi, jaką razem przeszliśmy, jestem bardzo dumny"

- Niewiele zabrakło do zwycięstwa - piszą członkowie komitetu Łukasza Gibały po II turze wyborów prezydenckich w Krakowie. Kandydat wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że on i jego współpracownicy są głosem niemal połowy mieszkanek i mieszkańców Krakowa.

Przetasowania w Sejmie i Radzie Miasta Krakowa po wyborach. Dominik Jaśkowiec zostanie nowym posłem

- Po rozmowach z prezydentem-elektem Aleksandrem Miszalskim i współpracownikami potwierdzam, że zdecydowałem się objąć mandat posła - powiedział Radiu Kraków radny KO Dominik Jaśkowiec. Miszalski wygrywając wybory na urząd prezydenta Krakowa, musi zrzec się swojego mandatu poselskiego.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię