Radio Kraków

wybory samorządowe 2024

W Zakopanem oficjalna prezentacja kandydata na burmistrza miasta

Komitet "Dla Podhala" poinformował, że w najbliższych wyborach samorządowych będzie ich reprezentować Mariusz Koperski. To m.in. były wiceburmistrz Zakopanego, a obecnie sekretarz gminy Kościelisko. Ale nie tylko - był również nauczycielem języka niemieckiego, dyrektorem szkoły i zasłynął jako autor książek kryminalnych. Podczas dzisiejszej prezentacji podkreślał, że obecnie jednym z priorytetów jest wspólne ustalenie z przedsiębiorcami jak poprawić komfort życia mieszkańców

Marszałek, ale skąd? Personalizowane życzenia noworoczne

A oto historia nietypowych życzeń noworocznych. Można odnieść wrażenie, ze ich autor pochodzi z kilku powiatów jednocześnie. Mowa o wicemarszałku Józefie Gawronie, który na jednej kartce tytułuje się marszałkiem z bocheńszczyzny, na drugiej z Powiśla Dąbrowskiego, a na jeszcze innej z Tarnowa...

Łukasz Kmita: Nie wydaje mi się, żeby marszałek Hołownia miał prawo blokować uczestnictwo posłów w obradach

- Spór jest gorący. Przy tym sporze prawnym wydaje się ze spór w sejmie będzie trwał tygodniami - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł PiS Łukasz Kmita. To będzie burzliwy dzień w Sejmie. Rusza kolejne posiedzenie. Pytanie, czy z udziałem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Skazani, ułaskawieni i wypuszczeni z więzienia politycy PiS twierdzą, że wciąż są posłami i chcą wziąć udział w obradach. "Ja jestem spokojny. Przecież każdy z parlamentarzystów może przyjść i powinien uczestniczyć udział w obradach Sejmu. Nie wydaje mi się, żeby marszałek Hołownia miał prawo blokować dostęp parlamentarzystów do uczestnictwa w obradach" - mówił Łukasz Kmita.

Darmowe badania dla seniorów - w niedzielę w namiocie PSP

Seniorzy powyżej 65. roku życia będą mogli w niedzielę skorzystać z darmowych badań diagnostycznych w specjalnie postawionym na ten dzień namiocie polowym Państwowej Straży Pożarnej przy galerii handlowej w rejonie ulic Podgórskiej i Daszyńskiego w Krakowie.

Jarosław Baziak zapowiedział walkę o fotel wójta gminy Gródek nad Dunajcem

Wśród osób deklarujących swój start w wyborach samorządowych na Sądecczyźnie pojawiają się nowe twarze. 27-letni Jarosław Baziak, mieszkaniec Siennej i prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Sądeczanin, zapowiedział walkę o fotel wójta gminy Gródek nad Dunajcem. Chociaż otwarcie mówi o konserwatywnych poglądach, to nie zamierza startować z poparciem partii politycznej.

Andrzej Kulig: Sondaże mnie nie interesują. Jest pogoń za nimi, ale mnie to śmieszy

- W ogóle się tym nie zajmuję, sondaże mnie nie interesują - deklarował na antenie Radia Kraków zastępca prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig. W sondażu IBRIS, przeprowadzonym na zlecenie Rzeczpospolitej, faworytem w wyborach prezydenckich w Krakowie jest Łukasz Gibała, na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Wassermann, która nie podjęła na razie decyzji o kandydowaniu. Trzeci w sondażu był wiceprezydent Kulig. "Skoro zgłosiłem chęć kandydowania i uważam, że mam kwalifikacje, to oczywiście się cieszę. Choć w życiu publicznym funkcjonuje bez względu na sondaże i podchodzę do nich z dystansem" - mówił wiceprezydent Kulig w porannej rozmowie Radia Kraków.

Prof. Jarosław Flis: mniejsza liczba radnych w samorządach zwiększy wagę głosu pojedynczego radnego

W małopolskich samorządach zasiądzie mniej radnych. Problem dotyczy tych gmin i powiatów gdzie ubyło ludności. To między innymi gmina Brzeszcze koło Oświęcimia, która zamiast 21 radnych, będzie mieć 15.

Roman Ciepiela: Politycy, którzy tak nachalnie czerpali z publicznej kasy, odchodzą do przeszłości

- Dobrze by było, żeby nowa ekipa tworzyła spółki skarbu państwa w oparciu o fachowców, nie polityków. Nie za zasługi dla kraju lub partii, ale dla rozwoju gospodarczego. Mam nadzieję, że tak będzie. Spekulacje o nominacjach do spółek skarbu państwa są niewłaściwie skierowane. Coś zmieniło się 15 października - mówił na antenie Radia Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Bogdan Klich: Obecnie Trybunał Konstytucyjny to atrapa, przebrani za sędziów działacze partyjni

- Pierwszym krokiem w zamachu PiS na demokrację i praworządność było zniszczenie TK. To uniemożliwia oceny konstytucyjności aktów prawnych. Pierwszą ofiarą rządów PiS był TK, który stał się tak zwanym Trybunałem, którego większość prawników nie traktuje poważnie. To dramat. Jakby TK istniał, teraz byłoby narzędzie do oceny konstytucyjności przepisów wydawanych w przeszłości przez PiS. One w większości, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, nie są konstytucyjne - mówił na antenie Radia Kraków senator Koalicji Obywatelskiej, Bogdan Klich.

Deklaracja osiedlowa na początek kampanii klubu radnych Nasze Miasto Tarnów

Klub radnych Nasze Miasto Tarnów ogłasza przygotowanie do wyborów samorządowych oraz rozpoczęcie ofensywy programowej. Ta inicjatywa oddolna skupiała m.in. radnych osiedlowych, ale teraz jej liderem jest polityk - przewodniczący rady miejskiej Jakub Kwaśny, który chce startować w wyborach na prezydenta miasta. W kończącej się kadencji klub Nasze Miasto Tarnów miał czterech radnych miejskich. 18 stycznia Jakub Kwaśny, ogłosił rozpoczęcie ofensywy programowej klubu, a niedługo komitetu wyborczego. Na początek 5 sprawy osiedlowych.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię