Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dwa lata temu dla nas wszystkich skończyła się bezpieczna Europa

To był czwartkowy poranek. 24 lutego 2022 roku o świcie rosyjskie wojska przekroczyły granice Ukrainy. Rozpoczęła się inwazja, dla Ukraińców skończył się pokój, dla nas wszystkich skończyła się bezpieczna Europa. Z zapartym tchem śledziliśmy wieści z frontów. Padł Chersoń, bohatersko bronił się Kijów, Charków i Mariupol.

Miasto Kupiańsk w obwodzie charkowskim, fot. PAP/Yevhen Titov

W kierunku ukraińsko-polskiej granicy popłynęła rzeka uchodźców. Przybywali samochodami, pociągami, autobusami, pieszo. Wymęczeni, niewyspani zziębnięci, głodni, spragnieni. Matki z dziećmi na rękach, dziadkowie oparci na kulach, czasem na wózkach. 
W tym samym czasie, po drugiej stronie wzbierała inna rzeka. Wielka rzeka spontanicznej, bezinteresownej pomocy. 
Na przejściach granicznych, na dworcach w polskich miastach na uchodźców czekało tysiące wolontariuszy z ciepła zupą herbatą, kanapką. I z dobrym słowem pocieszenia i wsparcia. Kierowcy-wolontariusze przewozili uciekinierów z bombardowanych miast do bezpiecznych miejsc. Tymi bezpiecznymi przystaniami były nie tylko ad hoc organizowane dla uchodźców noclegownie, ale domy tysięcy Polaków, którzy przyjęli pod swój dach obcych, ale potrzebujących pomocy sąsiadów.
Nikt nie wiedział jak długo będzie trwała ta wojna i jak się zakończy. 
Po dwóch latach wojna wciąż trwa. Każdego dnia w okopach giną ukraińscy żołnierze, a pod gruzami ostrzeliwanych ukraińskich miast cywile. 
Po dwóch latach informacje z Ukrainy zeszły z pierwszych stron gazet i portali. Rakiety uderzające w Kijów czy Lwów, nie robią już takiego wrażenia, jak dwa lata temu. 
Milion ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski próbuje odbudować swoje życie w nowym kraju, języku, szkole, miejscu pracy.
W przeddzień drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w programie Radia Kraków spróbujemy przyjrzeć się, co z tego ogromnego wybuchu solidarności  pozostało. Jak uchodźcy zmienili się w mieszkańców Krakowa i innych małopolskich miast. Jak odnaleźli się na rynku pracy, w szkołach, na uczelniach, w lokalnych społecznościach. Gdzie dziś jesteśmy we wzajemnych relacjach, kiedy na polsko-ukraińskiej granicy wolontariuszy zastąpili protestujący rolnicy. 
Gośćmi Radia Kraków, Radia Kraków Kultura i OFF Kraków będą dyplomacji, eksperci, społecznicy, pisarze. Polacy i Ukraińcy. Nie zabraknie też ukraińskiej muzyki i literatury.  Zapraszamy, 23 lutego, w przeddzień rocznicy wybuchu tej brutalnej, tragicznej wojny, która wciąż trwa, bądźmy  jeszcze raz razem.

OFF Radio Kraków

23 lutego 2024 roku, w ramach obchodów drugiej rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, zapraszamy naszych słuchaczy na specjalnie przygotowany program "Tu Ukraina!". W akcie solidarności z Ukrainą i jej obywatelami oddajemy antenę OFF Radia Kraków w ręce osób, które poprzez swoją działalność podtrzymują i rozwijają ukraińską kulturę oraz tożsamość. W ramach specjalnego programu przygotowaliśmy pasmo poranne, cykl setów DJ-skich oraz wieczorną audycję Kai Sosnowskiej. Więcej

Radio Kraków Kultura

Tematy:
Autor:
Marta Szostkiewicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:07

    Mecz Puszczy z Koroną bez rozstrzygnięcia

  • 21:58

    #144 - Pałac biskupa Erazma Ciołka w Krakowie

  • 19:36

    Krakowski smok turysta nie odzyska swojego rogu

  • 19:12

    Jaka będzie kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego?

  • 19:09

    Adrian Król: "Funkcja prezesa Aeroklubu Krakowskiego to zaszczyt i wyzwanie"

  • 18:24

    Czy Polska może sobie pozwolić na krótszy tydzień pracy?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię