Podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek Tomasz Urynowicz podkreślił, że w ub. r. do Małopolski przyjechało prawie 17 mln turystów, którzy wydali tu ok. 15 mld zł. Celem jest – mówił wicemarszałek – aby te liczby rosły.

Żeby nie spoczywać na laurach – według Urynowicza – potrzeba, by turyści na dłużej zostawali w Małopolsce (jak na razie do województwa przyjeżdżają turyści krótkoterminowi, często dwudniowi); trzeba też – mówił – zdecentralizować kierunki wyjazdów turystów: w Małopolsce są to przede wszystkim Kraków, Zakopane, Wieliczka, Wadowice, Oświęcim. „Chcemy promować mniejsze ośrodki, to pozwoli zarobić większe środki” – powiedział wicemarszałek i zaznaczył, że w województwie jest wciąż mnóstwo miejsc wartych pokazania.

Do poprawy oferty turystycznej regionu mają się przyczynić m.in. ekoparki. Zgodnie z zapowiedziami w stronę takich obiektów ewoluować będą boiska. „Chcemy, aby gminy inwestowały w ogólnodostępną zieleń, infrastrukturę na świeżym powietrzu” – mówił wicemarszałek. Dodał, że liczba metrów kwadratowych ogólnodostępnej zieleni na mieszkańca będzie jednym z kryteriów dofinansowania gmin z budżetu województwa.

Wicemarszałek zapowiedział także utworzenie dużych centrów edukacji ekologicznej na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, Pogórza Rożnowsko-Ciężkowickiego oraz Woli Kroguleckiej. Budowa tych centrów ma kosztować 28 mln zł.

Zgodnie z zapowiedziami rozbudowany zostanie także biznes okołorowerowy. Jak dotąd w ramach VeloMałopolska, czyli sieci tras rowerowych, powstało ok. 410 km szlaków. Docelowo ma zostać wybudowanych 1 tys. km ścieżek. Przy trasach znajduje się 19 miejsc obsługi rowerzystów, a kolejnych osiem ma powstać jeszcze w tym roku. Województwo chciałoby, aby na trasach rozwijał się biznes turystyczny przeznaczony dla rowerzystów, w tym hotele.

Jak ocenił Urynowicz, trasy rowerowe muszą być połączone z innymi miejscami, np. ze Szlakiem Architektury Drewnianej, parkami. Wicemarszałek zapowiedział również, że pod koniec czerwca zaprezentowany zostanie dziennikarzom mobilny system informacji turystycznej, który pozwoli turystom, zwłaszcza rowerzystom, zaplanować podróż (np. sprawdzić pogodę, wolne miejsca noclegowe itp.).

 

 

(PAP/Bartłomiej Grzankowski)

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.