Pierwsza w Polsce i w Europie wystawa prezentująca ten tak fascynujący temat przybliża nie tylko fenomen kota domowego (Felis catus), lecz także przypomina jego dzikich krewnych. Wpisuje się w serię pokazów ukazujących styk kultur i estetyk poruszających problemy międzykulturowości. Stawia pytania o status kota, istoty żywej i czującej w XXI wieku.

Punktem wyjścia do tego pomysłu są mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego wyobrażające „kocie sprawy” oraz współczesne japońskie gadżety, znaki popkultury, m.in. maneki-neko Hello Kitty, a także projekty Filipa Pągowskiego dla Black Comme des Garçons Rei Kawabuko.

W przestrzeni wystawy zostaną one zderzone z zachodnią tradycją przedstawiania kota sztuce – w obrazach, grafikach, rzeźbach, plakatach, ilustracji książkowej i kolażach. Spotkamy zarówno wcielenia dobrze znanych kocich bohaterów, m. in. Kota w Butach czy Behemota z Mistrza i Małgorzaty, jak i niepokojące wizje kotów współczesnych polskich artystek i artystów.

Ekspozycję uzupełnia dwujęzyczny polsko-angielski katalog ilustrujący możliwie szeroko tę tematykę oraz książka będąca antologią tekstów o kotach w literaturze japońskiej ilustrowana oryginalnymi, specjalnie dla niej wykonanymi rysunkami młodych, polskich artystek.

Wystawie towarzyszyć będą wykłady i spotkania, m.in. podejmujące temat stosunku do zwierząt w różnych kulturach, kotów w literaturze japońskiej czy kulturze internetu. Nie zabraknie także licznych oprowadzań kuratorskich, warsztatów dla dzieci i dorosłych.

Na wystawie prezentowane będą dzieła z wielu kolekcji muzealnych i prywatnych (m. in. z Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi).


Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu

26.02– 4.09.2022

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków