5 zasad pielęgnacji psiej sierści

Prawidłowa pielęgnacja psiej sierści to nie tylko obowiązek właściciela, ale również inwestycja w zdrowie i komfort zwierzaka. Jak prawidłowo zadbać o sierść czworonoga? Oto kilka zasad, których warto się trzymać:

Regularnie szczotkuj pupila

Szczotkowanie to najważniejszy element pielęgnacji psiej sierści. Zabieg ten usuwa martwy włos, zapobiega powstawaniu kołtunów, stymuluje wzrost sierści i poprawia krążenie krwi w skórze. Szczotkowanie należy wykonywać regularnie, co najmniej kilka razy w tygodniu, a w przypadku psów długowłosych nawet codziennie. Pamiętaj, że dobór narzędzia do szczotkowania zależy od rasy psa, a właściwie rodzaju sierści.

Pamiętaj o systematycznej kąpieli

Kąpiele psa powinny być wykonywane regularnie, ale wbrew pozorom nie za często, ponieważ mogą wysuszyć skórę. Niezwykle istotne jest przygotowanie pupila do kąpieli. Psa należy przyzwyczajać już od samego początku i pokazać mu, że kąpiel to świetna zabawa. Tuż przed kąpielą pozwól pupilowi zapoznać się z miejscem. Niech wszystko dokładnie powącha i pozna zapach kosmetyków do kąpieli. Pamiętaj, aby dać zwierzakowi nagrodę w postaci ulubionego przysmaku oraz dobrych słów.

Dobierz odpowiednie kosmetyki

Używaj specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla psów. Kosmetyki powinny być dopasowane do potrzeb psa, dzięki czemu masz pewność, że produkt jest idealny dla Twojego futrzanego przyjaciela - powiedziała w rozmowie z nami przedstawicielka internetowego butiku dla psów Poshpaws.pl. Pamiętaj również, aby dokładnie spłukać sierść, aby uniknąć podrażnień. Wybierając kosmetyki dla psa, uwzględnij:

  • długość sierści,
  • rodzaj sierści,
  • problemy skórne i alergie,

Zwróć uwagę na dietę psa

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej sierści u psa. Upewnij się, że twój pies otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym białka, witamin i minerałów. Skonsultuj się z weterynarzem w celu doboru odpowiedniej diety dla swojego pupila.

Zadbaj o suplementację

Zdrowa i lśniąca sierść to nie tylko kwestia odpowiedniej pielęgnacji zewnętrznej, ale także dostarczania organizmowi psa niezbędnych składników odżywczych od wewnątrz. W przypadku zróżnicowanej diety, której podstawą są wysokiej jakości składniki, dodatkowa suplementacja może nie być konieczna. Jednakże zdarza się, że suplementy są zalecane, zwłaszcza w okresie linienia lub gdy sierść psa wydaje się być w gorszej kondycji niż zwykle. Najpopularniejsze suplementy dla psów zawierają w składzie:

  • Cynk,
  • Biotyna,
  • witamina D,
  • Witaminy z grupy B,
  • Kwasy omega 3 i 6.

Pamiętaj, że zanim podasz psu suplementy, musisz skonsultować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz oceni stan zdrowia psa i dobierze odpowiedni suplement oraz jego dawkę.