Sobotnia konwencja wyborcza Stanisława Mazura, obecnego rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, odbyła się w Forum Przestrzenie. Na scenie obok kandydata na prezydenta Krakowa zaprezentowali się także kandydaci startujący z jego komitetu do rady miasta. „Łączy nas bardzo wiele emocji, pasji i wspólnych projektów, ale to, co nas łączy najbardziej to Kraków. Nasze dziwactwo, nasza specyfika polega na tym, że Kraków dla nas nie jest biznesem, Kraków dla nas nie jest interesem, Kraków nie jest dla nas ścieżką do kariery, ale Kraków jest dla nas tym, co jest najistotniejsze, jest naszym marzeniem” - zadeklarował kandydat w swoim przemówieniu.

Mazur podkreślił: ”Nie chcemy się odwracać od polityków, ale chcemy bardzo jasno powiedzieć, że Kraków powinien być miastem obywatelskim”. „Chcemy, żeby miastem nie rządził polityk, który ma swoją centralę w Warszawie, ale rządził ktoś, kto jest obywatelem tego miasta i to miasto jest istotą sensu i emocji jego działania” - zadeklarował.

W Krakowie powinni rządzić – zaznaczył dalej kandydat - ludzie, którzy potrafią dogadywać interesy miasta, nie tylko w Warszawie, ale także w Brukseli.

Jako symbol metropolitalnych aspiracji stolicy Małopolski wskazał budowę metra. „Wierzę, że za osiem lat będziemy jeździli pierwszą linią metra w Krakowie” - zadeklarował Mazur.

„To symbol, który mówi, że to miasto ma potencjał do tego, żeby być jednym z najbardziej liczących się na mapie europejskich metropolii. Naprawdę ten potencjał posiadamy, warto ten potencjał wyzwolić” - podkreślił kandydat.

Wśród najważniejszych elementów rządzenia miastem wskazał na wspólnotę i współzarządzanie. „Niech krakowianie naprawdę mają głos. Tu nie chodzi o uciekanie przed odpowiedzialnością, nie chodzi też o nieustanne referenda – to byłby populizm. Ale chodzi o to, aby mieszkańcy mieli poczucie sprawstwa, że wtedy, kiedy formułują swoje oczekiwania, kiedy pokazują swoje argumenty, one są bardzo poważnie traktowane i są brane pod uwagę przez tych, którzy podejmują decyzję” - wyjaśnił.

W przedstawionej przez niego wizji Kraków ma być miastem smart - „miejscem, które dorównuje inteligencją i mądrością swoim mieszkańcom”. Cechować się ma zrównoważeniem ekologicznym, czystym transportem, z rozbudowaną i dobrze funkcjonującą siecią ścieżek rowerowych. Kraków – deklarował kandydat – ma być miastem inkluzywnym, włączającym i dbającym o wszystkich swoich mieszkańców bez względu na ich wiek, status społeczny czy niepełnosprawności. „Rolą władz miast jest zadbanie o to” - podkreślił prof. Mazur.

W przedstawionej przez niego koncepcji Kraków, oprócz funkcji metropolitalnych, ma realizować także idee miasta 15-minutowego, gdzie wszystkie najważniejsze instytucje i usługi są blisko mieszkańca. „Małe ojczyzny, małe wspólnoty” - deklarował kandydat – mają się rozwijać w ramach poszczególnych dzielnic.

„Chcemy, żeby one naprawdę tętniły życiem, żeby były centrum tego co nazywamy aktywnością obywatelską, aktywnością społeczną, budowania tkanki społecznej, która jest tak szalenie ważna” - powiedział Mazur.

Jak wskazywał, Kraków to miejsce wyjątkowe dzięki swojej historii, dlatego jako prezydent chce zadbać o zabytkową, historyczną tkankę miasta, bo - jego zdaniem - „ostatnie lata, to festiwal bylejakości i tandety”. „Pora, by Kraków postawił na przestrzeń, która będzie powodem dumy dla kolejnych pokoleń. Na inwestycje, które będą nadawały wyjątkowy walor tkance historycznej, tkance architektonicznej tego miasta” - zadeklarował.

Szansę dla stolicy Małopolski Stanisław Mazur widzi w „prawdziwym połączeniu świata nauki, świata biznesu i władz miasta”. „Kraków ma potencjał, żeby być nową Doliną Krzemową (…), bo mamy wszystko co jest potrzebne” - uważa obecny rektor UEK.

Na koniec zadeklarował, że wraz ze swoimi kandydatami do Rady Miasta Krakowa doprowadzą do tego, iż „samorząd się obudzi i wyjdzie z letargu, w którym pogrąża się w ostatnim czasie”.

Na listach KWW Stanisława Mazura do Rady Miasta Krakowa jest więcej kobiet niż mężczyzn. To osoby w różnym wieku, deklarujące bezpartyjność.

Oprócz ubiegania się o urząd prezydenta miasta, profesor stara się także o mandat radnego z okręgu 4. (Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie) i otwiera listę kandydatów do RMK w tym okręgu.

"Jedynki" w pozostałych sześciu okręgach wyborczych Krakowa to: Krzysztof Görlich; geograf i miejski aktywista Marek Grochowicz; satyryk z Nowej Huty Adam Grzanka; animatorka kultury Olga Lany; była wiceprezydent Krakowa ds. kultury Magdalena Sroka; krytyczka, badaczka architektury, sztuki i designu Małgorzata Tomczak.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – 21 kwietnia.