Rondo Mogilskie w Krakowie. Na przystanku tramwajomym przycisk, który uruchomi głosową zapowiedź pojazdu, zamontowany jest na słupie z elektronicznym rozkładem jazdy.

- A na każdym przystanku ten słup jest w innym miejscu - zauważa w rozmowie z Radiem Kraków niewidoma Beata Michalec, prezes fundacji "Nowe spojrzenie". - Trudno zapamiętać tysiące przystanków. Szukanie takiego przycisku przez niewidomego jest dla niego sporym dyskomfortem.

Podobne zdanie ma Jacek Piotrowski z fundacji "Bez przeszkód": "Pomysł sam w sobie jest dobry pod jednym warunkiem, że ustandaryzowalibyśmy położenie takiego przycisku, np. po lewej stronie wiaty przystankowej".

Warto zaznaczyć, że zamontowanie przycisków miasto konsultowało z powołaną przez prezydenta Krakowa Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jak dodaje Piotrowski, jeśli coś robi się dla osób niewidomych, to trzeba to z nimi konsultować: "Udźwiękowanie przystanków ma być wyraźne, niekoniecznie głośne. Dźwięki przy przejściach dla pieszych muszą być wszędzie takie same".

 

W Krakowie pojawi się blisko 300 przycisków i wszystkie zostaną uruchomione do końca tego roku. Dziś działa tylko kilkadziesiąt - na przystankach tramwajowych krakowskiego Ruczaju.

 

(Teresa Gut/ew)