We wtorek strajk głodowy w szpitalu pediatrycznym przy Żwirki i Wigury w Warszawie prowadziło dwunastu fizjoterapeutów. Poza pracownikami z Warszawy byli tam też fizjoterapeuci między innymi z Gliwic czy też Krakowa.  

W środę Zakład Rehabilitacji w Szpitalu Rydygiera ma działać już normalnie. To jednodniowa akcja protestacyjna krakowskich fizjoterapeutów, która ma być wyrazem wsparcia dla ogólnopolskiego strajku. Dyrekcja Szpitala im. Ludwika Rydygiera wiedziała o akcji wcześniej i wizyty pacjentów zostały odwołane jeszcze w poniedziałek. 

"38 fizjoterapeutów wzięło urlopy na żądanie, pozostałych dwóch ma zwolnienia. Pacjenci są konsultowani, natomiast nowi nie są przyjmowani" - mówi Michał Drewnicki, rzecznik Marszałka Województwa Małopolskiego pod którego nadzorem znajduje się szpital. Dodaje też, że we wtorek normalnie działał jedynie Zakład Rehabilitacji Neurologicznej.

W środę natomiast cała placówka ma już funkcjonować normalnie. A to nie jedyny szpital w Małopolsce, który wspiera ogólnopolski strajk. Niecałe dwa tygodnie wcześniej na zwolnieniach byli pracownicy Szpitala św. Łukasza w Tarnowie:

"Solidaryzujemy się z fizjoterapeutami i diagnostami laboratoryjnymi, którzy głodują w Warszawie, nosimy czarne koszulki i oczekujemy rozmów z dyrekcją, ponieważ jesteśmy w sporze zbiorowym od 30 listopada ubiegłego roku. Czekamy też na decyzję z ministerstwa, ale dyrekcja się z nami nie spotyka, widać też na nią czeka" - mówiAgnieszka Gajewska-Podraza, ze związku zawodowego pracowników fizjoterapii w
Szpitalu świętego Łukasza w Tarnowie i dodaje, że solidarność z głodującymi w Warszawie fizjoterapeutami jest wskazana, ponieważ zarobki coraz bardziej odbiegają od średniej krajowej i rosnących kosztów życia.

Agnieszka Gajewska-Podraza przekonuje, że zarobki fizjoterapeutów oscylują wokół kwoty 2000 zł netto, a rozmowy na ich temat trwają już dwa lata.

Do strajku fizjotereapeutów odnosił się już minister zdrowia. Łukasz Szumowski powiedział, że nie ma możliwości prawnej, aby przekazać "znaczone" pieniądze dla nieuregulowanych odrębnie grup, w tym dla fizjoterapeutów, na takich zasadach jak np. dla pielęgniarek. Podkreślił, że szpitale otrzymały podwyżki ryczałtu i dyrektorzy placówek mogą zastanowić się nad przekazaniem części środków na podwyżki dla pracowników. 

 

(Tomasz Bździkot/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.