Kraków, to jedyne miasto na świecie, w którym na niewielkiej przestrzeni znajduje się siedem zabytkowych synagog. Tradycyjnie w jedną z czerwcowych nocy otwieramy wszystkie synagogi i zapraszamy mieszkańców Kazimierza, Krakowa i turystów by wspólnie z nami odwiedzili te dawne domy modlitwy. W każdej z synagog przygotowaliśmy inny niepowtarzalny program. W tym roku tematem przewodnim naszego projektu będzie Jerozolima.

Nieprzypadkowo wybraliśmy żółty jerozolimski hydrant jako symbol naszego programu. To jeden z elementów miasta, nieoczywisty i zaskakujący i taka też będzie tegoroczna edycja 7@nite. Synagogi nocą 2013. Zwróciliśmy uwagę na szczegóły, detale, które nam wydały się ważne i które według nas stanowią jeden z licznych elementów opowieści o mieście.

W tym roku Jerozolimę będzie można poczuć, dotknąć, usłyszeć, wyobrazić, a nawet posmakować. Będzie poezja, hip hop, video kolaż, wirtualny spacer po mieście. W naszej Jerozolimie spotkamy Ewę Lipską, Grzegorza Turnaua, Bronisława Maja, Wojciecha Bonowicza, zespół Shtar, Sachara Gilada, Sławomira Jóźwika i wielu bezimiennych ludzi – mieszkańców miasta i turystów. Będzie Świątynia, Kotel, światło i jerozolimskie falafele.



PROGRAM 7@NITE. SYNAGOGI NOCĄ 2013


Godzina 22.00
Uroczysta Hawdala na dachu JCC Kraków (ul. Miodowa 24)

Godzina 22.15 – 2.00
Otwarcie Synagog dla publiczności


Synagoga Stara FEEL (ul. Szeroka 24)
Poszukując uniwersalnej definicji miasta postanowiliśmy odwołać się do poezji. Spośród wielu wierszy poświęconych Jerozolimie wybraliśmy kilkanaście, które naszym zdaniem pokazują rożne oblicza miasta i poprosiliśmy „ludzi słowa” i kultury związanych z Krakowem – Ewę Lipską, Grzegorza Turnaua, Bronisława Maja, Wojciecha Bonowicza - by je przeczytali. Ich interpretacje wymieszaliśmy z dźwiękami miasta, ruchomymi obrazami i zapachem. Stworzyliśmy multimedialną i interaktywną opowieść o mitycznej i realnej Jerozolimie, którą będzie można poczuć. Dosłownie i w przenośni.

Synagoga Wysoka MOVE (ul. Józefa 38)
W Synagodze Wysokiej wyruszymy na wirtualny spacer po mieście. Punktem odniesienia symbolicznej wędrówki będzie 7 bram Jerozolimy. Wokół nich snujemy unikatowa opowieść wykorzystując multimedialne środki artystyczne i komunikacyjne tworząc uniwersalny i metaforyczny przekaz. To będzie spacer pełen niespodzianek.

Synagoga Izaaka IMAGINE (ul. Kupa 18)
Jerozolima to święte miasto dla trzech wielkich religii monoteistycznych. Miasto, gdzie wedle przekazów mieszka Bóg. „Jerozolima jest środkiem Ziemi; Świątynia jest środkiem Jerozolimy”. I choć dziś nie ma już Świątyni, to nadal jest ona najważniejszym miejscem w mieście, a może i na świecie. Czym jest Świątynia i czym jest mur zachodni zwany Ścianą Płaczu, spróbujemy sobie wyobrazić w Synagodze Izaaka, dzięki niezwykłej wizualizacji Sławomira Jóźwika.

Synagoga Remu DISCOVER (Szeroka 39)
Czy jest jakieś miasto na świecie, które można nazwać na 70 różnych sposobów? Tylko jedno. Nazwać oznacza poznać. Czy poznając wszystkie 70 nazw Jerozolimy uda się nam odkryć czym jest to miasto?


Synagoga Tempel LISTEN (ul. Miodowa 24)
22.20 – 00.00 Shtar
00.30 – 2.00 Shachar Gilad
Jerozolima to nie tylko miasto religijne. Jest też drugie oblicze tego miasta. Żywe, kolorowe, radosne. Oblicze, które poznamy i usłyszymy w „okolicach Yafo”, w centrum nowego miasta, pełnego uroczych kawiarni. Jerozolima jest pełna muzyki, należy tylko umieć słuchać. Tutaj tworzy Asaf Avidan, tutaj swoja muzykę grają członkowie zespołu Shtar. Ortodoksyjnie religijni rockmeni, którzy mieszają indie rocka z hip hopem i funky. Energetyczna mieszanka, która porwie wszystkich do tańca. A po północy bawić się będziemy przy muzyce znanego już w Polsce songwritera Shachara Gilada.

Synagoga Kupa LOOK (ul. Miodowa 27)
Jerozolima to miasto, które należy zobaczyć. Stare fotografie zestawione z nowymi, pokazują jak niewiele zmieniło się to miasto, a jednocześnie jak bardzo jest inne. Fotografie autorstwa Grzegorza Meisela, koncentrują się na świetle i pozwalają zobaczyć miasto uchwycone w krótkiej, przelotnej chwili. Czasami, dzięki fotografiom wydaje się, że chwila ta trwa znacznie dłużej.

Synagoga Poppera CREATE (ul. Szeroka 16)
Każdy ma swoja opowieść o Jerozolimie i każdy będzie mógł stworzyć swoja Jerozolimę. Wedle własnego uznania i własnej wyobraźni. W Synagodze Poppera pomalujemy Jerozolimę na wszystkie możliwe kolory. Stworzymy żywy i barwny kolaż miasta. Starym murom nadamy nowe barwy.


IMPREZY TOWARZYSZĄCE

JCC Kraków (ul. Miodowa 24)
Wystawa Jerozolima – Światło ze Wschodu

Wystawa przygotowana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Ambasadę Izraela w Warszawie ukazuje Jerozolimę z podwójnej perspektywy – kościoła chrześcijańskiego oraz współczesnego państwa izraelskiego. Wystawa „Jerozolima – Światło ze Wschodu” pokazuje odwiedzającym najważniejsze miejsca związane z Kościołem prawosławnym w Jerozolimie, a także przedstawia miasto jako gościnną, nowoczesną i wielokulturową stolicę Izraela.

Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18)
Kachol oraz muzyczna podróż do serca Jerozolimy – dzielnicy Stu Bram

Żydowskie Muzeum Galicja po raz drugi zaprasza na niesamowite i szalone warsztaty taneczne prowadzone przez zespół Kachol, a potem – na wyjątkowa podróż do serca Jerozolimy i dzielnicy Stu Bram. Żywe połączenie różnych stylów muzycznych wraz z wizualizacjami wykorzystującymi fotografie jednego z najsławniejszych izraelskich fotoreporterów: Gila Cohena Magena, którego wystawa “W kręgu chasydów” będzie prezentowana w Muzeum.

RAJ DLA PODNIEBIENIA

Hamsa hummus & music (Miodowa 41)
Vege grill
od 21:00 - DJ Gretzky - Garden Party do rana

Dziedziniec Synagogi Izaaka (Kupa 18)
22:30 - prawdziwy jerozolimski falafel

JCC Kraków (Miodowa 24)
22:30 - smaki Jerozolimy

(materiały prasowe)