12 września otwarte zostanie Muzeum Kantora - nowa siedziba Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora.


Położony na Bulwarach Wiślanych gmach będzie wizytówką tej części Krakowa, i już budzi wielkie emocje. Składa się z dwóch połączonych ze sobą części – nowoczesnej, przypominającej bramę konstrukcji, która wznosi się ponad zabytkowymi budynkami najstarszej krakowskiej elektrowni. Autorem koncepcji architektonicznej jest Piotr Nawara. W nowej siedzibie Cricoteki znajdzie się m.in. stała ekspozycja dzieł Kantora, sala wystaw czasowych, sala multimedialna oraz, przed budynkiem, plac publiczny z ławkami i miejscem zabaw dla dzieci.




Krakowskie Muzeum Narodowe przygotowuje dwie ważne, monograficzne wystawy. Pierwsza z nich to "Maksymilian Gierymski. Dzieła - inspiracje - recepcja". 25 kwietnia 2014 - 10 sierpnia 2014.

Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Muzeum Narodowym w Warszawie zrealizuje wspólnie projekt BRACIA GIERYMSCY, w ramach którego zaprezentowane zostaną dwie wystawy wybitnych polskich artystów: Maksymiliana Gierymskiego (w Muzeum Narodowym w Krakowie) i jego młodszego brata Aleksandra Gierymskiego (w Muzeum Narodowym w Warszawie). Prezentacja twórczości Maksymiliana Gierymskiego (1846–1874) przypada na 140-lecie jego śmierci. Fenomen tego cenionego również przez odbiorców europejskich artysty wciąż pozostaje znany wąskiej grupie odbiorców.


Nie wszystkim udało się dotrzeć na wystawę, która była hitem w Berlinie. Ekspozycja "Stanley Kubrick" to pierwsza w świecie wystawa, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka. Zobaczymy ją w krakowskim Muzeum Narodowym 5 maja 2014 - 14 września 2014 Stanley Kubrick (1928-1999) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent, jeden z największych twórców światowego kina. Zainteresowania artystyczne zaczął od fotografii, potem realizował filmy dokumentalne.


Zaliczana do największych polskich artystów Olga Boznańska będzie bohaterką jesieni w MNK. 24 października 2014 - 1 lutego 2015
Po dziesięciu latach od ostatniej większej wystawy Olgi Boznańskiej: „Boznańska nieznana”, pokazywanej w latach 2005/2006 m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie ponownie zaprezentuje najwybitniejsze jej dzieła. Ambicją wystawy jest przedstawienie ich w kontekście malarstwa światowego, którego twórczość Boznańskiej jest integralną częścią.

Intrygujące projekty zapowiada także Międzynarodowe Centrum Kultury. "Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914", to wystawa, którą zaplanowana na maj 2014 roku. Wybitne dzieła czeskiego symbolizmu, które dotąd nie były pokazywane w Polsce.Na wystawie znajdzie się ponad 130 dzieł – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i obiektów ceramicznych – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. Prezentowani twórcy należą do dwóch generacji symbolistów; pierwsza tworzyła w latach 80. XIX wieku, druga – dekadę później. Wśród prac z lat 80. prezentowane są silnie zdynamizowane kompozycje Beneša Knüpfera, sięgające do tematyki mitologicznej, czy fantasmagoryczne wizje Hanuša Schwaigera. Wśród dzieł z lat 90. nie brak prac Alfonsa Muchy, Jaroslava Špillara, Karela Hlaváčka, Jana Preislera czy Maxa Švabinskiego, które urzekają secesyjną stylistyką i nastrojowością.

A jesienią MCK zaprasza na "Mit Galicji". Ekspozycja będzie nie tylko wędrówką po znaczących dla polskiego odbiorcy galicyjskich motywach i tematach, ale także szansą przyjrzenia się mitowi Galicji „oczami Innego”. Szerokie spektrum wyobrażeń o Galicji pokazane zostanie z różnych perspektyw: polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i austriackiej, i poprzez różnorakie media: dzieła sztuki, dokumenty, filmy, literaturę.
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Institut für den Donauraum und Mitteleuropa w Wiedniu oraz Wien Museum Karlplatz.

jn