To już 5. edycja autorskiego projektu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej „Jeszcze polska muzyka...”, który w ubiegłym roku podziwiało ponad 10 tysięcy melomanów z całej Polski. Cyklu, w ramach którego prezentowane są najbardziej wartościowe, choć niejednokrotnie zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej (od XVIII do XX wieku), w zderzeniu z arcydziełami muzyki europejskiej. Ideą tego przedsięwzięcia jest bowiem zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. Właśnie dlatego koncerty, do udziału w których zaproszeni zostali znakomici soliści i dyrygenci odbywają się na terenie całej Polski. Również w tych miejscowościach, w których dostęp do najwyższego poziomu prezentacji muzyki klasycznej jest utrudniony niedostateczny.

Przed nami jesienna odsłona tego właśnie przedsięwzięcia. 19 października OAB zagra w Krakowie pod batutą swego pierwszego dyrygenta – Jacka Kaspszyka. W programie rzadko prezentowane na polskich scenach kompozycje: Koncert wiolonczelowy c-moll op. 43 Mieczysława Weinberga oraz Symfonia No. 9 (Sinfonia di Speranza) Andrzeja Panufnika. Solistą wieczoru będzie znakomity wiolonczelista młodego pokolenia Jan Kalinowski. Zorganizowany we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie, w ramach Roku Panufnika koncert odbędzie się w kościele św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7) o godz. 20.00.

***

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to jeden z najwyżej cenionych zespołów symfonicznych w Polsce. Działalność koncertową rozpoczęła w 2003 roku, a już dwa lata później zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc nie tylko wyśmienite recenzje, ale też wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Pracuje pod batutą wybitnych dyrygentów: Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury, Michała Dworzyńskiego, Alexandra Geluka, występuje też ze wspaniałymi solistami: So-Ock Kim, Iwoną Sobotką, Rafałem Bartmińskim, Alexandrem Kobrinem. Na koncie ma również jedenaście płyt, a także występy w prestiżowych salach koncertowych świata m.in.: Alte Oper Frankfurt czy wiedeńskiej Musikverein. W ubiegłym roku Orkiestra Akademii Beethovenowskiej świętowała jubileusz 10-lecia istnienia, ogłaszając jednocześnie niezwykłą wiadomość: jej pierwszym dyrygentem został maestro Jacek Kaspszyk. Obecnie zespół występuje w kraju i za granicą, biorąc udział w tak prestiżowych wydarzeniach jak Gala 100-lecia ASCAP w ramach 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Muzyka w Starym Lwowie, uroczyste otwarcie Kraków Areny czy realizując autorski cykl koncertowy „Jeszcze polska muzyka...”.

 

 

KRAKÓW 19.10.2014

Kościół św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7), godz. 20:00

Jan Kalinowski – wiolonczela

Jacek Kaspszyk – dyrygent

Program:

Mieczysław Weinberg – Koncert wiolonczelowy c-moll op. 43

Andrzej Panufnik – Symfonia No. 9 (Sinfonia di Speranza)

 

 

mat. paras/kp