Już 17 stycznia, tydzień po uroczystej ogólnopolskiej premierze w Krakowie, do kin trafi Pod Mocnym Aniołem Wojtka Smarzowskiego, o którym w szczegółach piszemy Pod Mocnym Aniołem. Premiera .

W 2014 roku zobaczymy jeszcze dwa filmy mocno związane z Krakowem. Jednym z nich jest nowy film Marcina Krzyształowicza, twórcy obsypanej nagrodami Obławy. Pani z przedszkola to podobno przewrotna historia miłosna zrealizowana w estetyce milicyjno-gangsterskich komiksów czasów PRL-u. Tyle wiemy, ponieważ reżyser strzeże szczegółów fabuły jak oka w głowie – akcja ma nas zupełnie zaskoczyć. Wiemy tylko, że film kręcono w dużej mierze w Nowej Hucie, a na ekranie w roli tytułowej Karolina Gruszka, obok niej m.in. Agata Kulesza, Adam Woronowicz, Krystyna Janda i Marian Dziędziel. Autorem muzyki jest Michał Woźniak, krakowski kompozytor, który współpracował z Marcinem Krzyształowiczem również przy Obławie. Pani z przedszkola zadebiutuje jesienią tego roku.

Drugi z krakowskich obrazów, z racji postaci reżysera i odtwórcy roli tytułowej, to Obywatel Jerzego Stuhra, który zagrał w nim postać Jana Bratka, zwykłego człowieka uwikłanego w niezwykłe wydarzenia. Poprzez jego losy śledzimy powojenną historię Polski: Marzec 1968 i Grudzień 1970, stan wojenny, wybory 1989 a także narodziny III Rzeczpospolitej, wszystkie pokazane w odwróconej kolejności, od czasów najnowszych wstecz. W rolę młodego Jana Bratka wciela się Maciej Stuhr. Premiera w listopadzie.

Polskie kino 2014 nie tylko Krakowem stoi. Plejada gwiazd pojawi się w filmie Biegnij chłopcze, biegnij w reżyserii Pepe Danquarta. Ta niemiecko-francusko-polska koprodukcja to historia ośmioletniego Srulika, któremu latem 1942 roku udaje się uciec z warszawskiego getta do Puszczy Kampinoskiej, gdzie żyje samotnie żywiąc się tym, co znajdzie w lesie. Jesienne chłody zmuszają go do poszukania schronienia u ludzi. Ukrywa go chłopka, która w obawie o jego los, tworzy mu nową tożsamość. Żyd Srulik zmienia się w Polaka Jurka, który zna chrześcijańskie modlitwy i nosi krzyżyk na szyi. Jednak nieufność sąsiadów zmusza go do ucieczki w obawie przed demaskacją. Na ekranie m.in. Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Bargiełowska, Izabela Kuna, Mirosław Baka, Grażyna Szapołowska, Olgierd Łukaszewicz i Lech Dyblik. Film premierę ma 10 stycznia.

Podobna tematyka dominuje w filmie W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego. Młoda żydówka Ester (Julia Pogrebieńska) ukrywa się w domu pewnego fotografa i jego córki, wiolonczelistki Janiny (Magdalena Boczarska). Gdy ojciec pada ofiarą łapanki, między kobietami tworzy się szczególna więź, dzięki której łatwiej im poradzić sobie z trudną sytuacją.

Historia czasów II wojny światowej pokazana jest również w Kamieniach na szaniec Roberta Glińskiego, ekranizacji słynnej książki Aleksandra Kamińskiego. Alek (Kamil Szeptycki), Zośka (Maciej Sabat) i Rudy (Tomasz Ziętek) to harcerze i maturzyści warszawskiego liceum, których plany na przyszłość burzy wybuch wojny. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały postanawiają walczyć, ale nawet jako żołnierze, ocierając się o śmierć potrafią żyć pełnią życia. Obok aktorów młodego pokolenia w Kamieniach na szaniec zagrali m.in. Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel i Olgierd Łukaszewicz. Premiera 7. marca 2014.

Wrzesień 2014 to czas premiery Miasta 44 Jana Komasy, opowieści o młodych, pełnych życia Warszawiakach, których poznajemy tuż przed wybuchem Powstania. Młodzieńcze zgrywy i popisy szybko ustępują przed okrucieństwem i tragedią wojny. Powstanie to dla nich krwawa i brutalna lekcja dojrzewania.

Historie płk. Ryszarda Kuklińskiego przedstawi w swym najnowszym filmie Jack Strong Władysław Pasikowski. Pułkownik Kukliński, zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w latach 1971-81 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów, m.in. plan wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stał się tym samym jedną z najważniejszych, choć ukrytych postaci czasów zimnej wojny. Kuklińskiego gra Marcin Dorociński, jego żonę Maja Ostaszewska, w obsadzie również Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Paweł Małaszyński, Krzysztof Pieczyński (Zbigniew Brzeziński) i Zbigniew Zamachowski. Premiera już 7. lutego.

A z lżejszych pozycji nasza uwagę przykuwają dwie komedie. Dżej Dżej Macieja Pisarka to przewrotna historia pewnego nieśmiałego romantyka (Borys Szyc), który zgubiwszy się w technikach nowoczesnego podrywu, odkrywa miłość swego życia w głosie z nawigacji GPS. Obok Szyca - Justyna Sieniawska, a w pozostałych rolach m. in. Jan Wieczorkowski, Paweł Burczyk, Justyna Wasilewska, Krzysztof Pluskota, Bartek Firlet, Mateusz Młodzianowski i Dominik Nowak.

Dobrą zabawę mogą zapewnić również Wkręceni Piotra Wereśniaka, trzej Ślązacy Piotr Adamczyk (Franczesko), Bartosz Opania (Fikoł) i Paweł Domagała (Szyja) jadą Warszawy by w czasie szalonego wypadu odreagować utratę pracy i niepowodzenia w uczuciach. Prawdziwe przygody czekają ich w czasie powrotu, gdy podczas przymusowego postoju w okolicach urokliwego Zarzecza zostaną omyłkowo wzięci za kogoś zupełnie innego.

A na koniec przeglądu najciekawszych polskich premier filmowych 2014 Małe stłuczki Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, fabularny debiut absolwentów łódzkiej Filmówki. Trochę smutna historia z akcentami optymistycznymi, jak określają ją reżyserzy. Opowieść o spotkaniu trojga ludzi: dwóch dziewczyn ( Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz), w których życie niespodziewanie wkracza pewien mężczyzna (Szymon Czacki) wnosząc nową energię i świeżość.

Wojciech Musiał