Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Noc Cracovia Sacra odbędzie się podczas ŚDM

  • Kultura
  • date_range Sobota, 2016.04.30 11:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:40 )
Noc Cracovia Sacra, podczas której prezentowane są skarby krakowskich klasztorów i kościołów, odbędzie się podczas Światowych Dni Młodzieży, a nie w połowie sierpnia. Potrwa dłużej niż dotychczasowe edycje tego wydarzenia, a głównym motywem będą zabytki piśmiennictwa.

fot: Wiesław Majka

Cracovia Sacra 2015
Noc Cracovia Sacra 2014

O zmianie terminu zdecydowano ze względu na wyznaczone w ostatnim tygodniu lipca w Krakowie spotkanie papieża Franciszka z młodymi ludźmi z całego świata. "Chcemy, żeby krakowianie i turyści, którzy przyjadą do Krakowa tuż przed wizytą Ojca Świętego, mieli możliwość poznania fenomenu kultury duchowej miasta" - mówił PAP dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

 

9. edycja Nocy Cracovia Sacra potrwa od niedzieli 24 lipca do środy 27 lipca. W kościołach, klasztorach i muzeach zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. rzadko pokazywane dokumenty, inkunabuły oraz rękopisy i uczestniczyć w kilkudziesięciu koncertach. Poznają historię zakonów oraz najciekawsze i najcenniejsze eksponaty z ich zbiorów.

 

Uroczystą inaugurację wydarzenia zaplanowano w Katedrze na Wawelu. W ciągu czterech dni udostępnionych zostanie kilkanaście miejsc, w tym cerkiew prawosławna, kościół ewangelicko-augsbusrski i synagoga. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem, wystaw i prezentacji będą się tam odbywały koncerty, np. 25 lipca w kościele ewangelicko- augsburskim św. Marcina będzie można usłyszeć ekumeniczny koncert wokalno-organowy, a w Synagodze Tempel 27 lipca zagra zespół Kroke.

 

Noc Cracovia Sacra będzie też okazją do wejścia w miejsca na co dzień niedostępne, m.in. w opactwie mniszek Benedyktynek w Staniątkach, które świętuje 800-lecie.

 

W klasztorze kanoników regularnych przy Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu udostępniony zostanie skarbiec, muzeum św. Stanisława Kazimierczyka oraz biblioteka, a oprowadzanie zaplanowano w językach polskim, angielskim i niemieckim. W Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert dla uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski.

 

Skarby ze swojej biblioteki – m.in. "Graduał karmelitański o. Stanisława z 1644 r." - pokażą oo. Karmelici. OO. Dominikanie zaproszą na wystawę "Jubileusz 800-lecia Ordo Praedicatorum", nawiązującą do historii i tradycji kaznodziejskich tego zgromadzenia, na której pokażą najcenniejsze eksponaty ze swoich zbiorów. Kapucyni przypomną o swojej działalności misyjnej. W Nocy Cracovia Sacra wezmą udział także inne zgromadzenia zakonne.

 

W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius przypomniane zostaną sylwetki związanych z uczelnią świętych, będzie też można zwiedzać kaplicę św. Jana z Kęt. W oddziale Muzeum Narodowego - Europeum – zorganizowany zostanie pokaz medalionu z wizerunkiem papieża Klemensa X autorstwa jednego z najwybitniejszych artystów baroku, włoskiego rzeźbiarza i architekta Giovanniego Lorenza Berniniego.

 

To tylko niektóre propozycje z bogatego programu, który będzie opublikowany w internecie. Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny, do niektórych z nich będą jednak obowiązywać wejściówki lub konieczność wcześniejszej rezerwacji.

 

Noc Cracovia Sacra to efekt współdziałania: gospodarzy krakowskich kościołów i klasztorów, miejskich instytucji kultury i środowisk artystycznych. „Noc Cracovia Sacra opiera się na wzajemnym zaufaniu. Bez niego niewiele moglibyśmy pokazać z tych tajemnic, które drzemią w kościołach i skarbcach zakonnych” – podkreśla Dziedzic.

 

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra organizowana jest przez Urząd Miasta Krakowa, we współpracy z Kurią Metropolitalną i Komitetem Organizacyjnym ŚDM.

 

 

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię