Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„O obrotach...” Kopernika w BJ

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2013.10.29 12:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:02 )
„Mikołaja Kopernika Harmonia Sfer” to tytuł Krakowskich obchodów 540 rocznicy urodzin i 470 rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika. W ramach obchodów zorganizowano trzy wystawy, sesję naukową oraz koncert.

"O obrotach " Kopernika w Jagiellonce




Na wystawie Copernicana w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej zobaczymy m.in. niezwykle rzadko pokazywany rękopis De revolutionibus zestawiony z kilkunastoma bardzo cennymi starodrukami z XV, XVI i XVII wieku, m.in. pierwszym wydaniem De revolutionibus z 1543 roku, z własnoręcznymi notatkami i skreśleniami Jana Brożka, profesora Akademii Krakowskiej, który jako zwolennik teorii heliocentrycznej, w ten sposób wyraził dezaprobatę dla nazwania (we wstępie do tego dzieła) teorii Kopernika jedną z wielu hipotez.

Ponadto pokazane zostaną druki przedstawiające teorię geocentryczną (np. inkunabuł z dziełem Ptolemeusza Almagesti czy wydany w XVI wieku traktat Jana Sacrobosco Sphaera), jak również z dzieła przeciwników i propagatorów teorii Kopernika – Retyka, Tychona Brahe, Giordana Bruno, Galileusza, Keplera, i in.

Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej czynna będzie tylko 30 i 31 października w godzinach 9:30 – 18:00, zwiedzanie odbywać się będzie w grupach 30-osobowych co pół godziny.

Skarbiec Mikołaja Kopernika to wystawa w Collegium Maius UJ. Do zwiedzania udostępnione zostaną najcenniejsze zbiory z okresu, w którym Kopernik studiował w Krakowie. Zaprezentowane zostaną najstarsze i najcenniejsze instrumenty naukowe znajdujące się w kolekcji Muzeum m.in.: unikatowy zespół trzech średniowiecznych przyrządów astronomicznych – torquetum, globus nieba oraz astrolabium – w 1493 r. zapisanych testamentem przez profesora Marcina Bylicę z Olkusza; średniowieczne astrolabia, w tym najstarsze astrolabium arabskie z 1056 r.; kolekcja zegarów słonecznych. Dopełnieniem ekspozycji będą reprodukcje dokumentów potwierdzających obecność Kopernika w Krakowie, a także pamiątki i dary podarowane do Muzeum przy okazji wcześniejszych uroczystości upamiętniających życie i dokonania słynnego uczonego.
Wystawa w Collegium Maius czynna będzie jedynie 30 października w godzinach 15:00 – 19:45. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach maksymalnie 20 osobowych, co 15 minut.

Harmonia Sfer to wystawa w krużgankach bazyliki Franciszkanów. Tu zobaczymy międzynarodową wystawę zdjęć astronomicznych Niebo z Ziemi – From Earth to the Universe . Jest to jeden z najważniejszych projektów popularyzujących astronomię. Ekspozycja była prezentowana na krakowskich Plantach w roku 2009 – Międzynarodowym Roku Astronomii. Na świecie prezentowana ją w ponad 60 krajach. Jest to kolekcja ponad 50 zdjęć przedstawiających najbardziej spektakularne widoki Wszechświata. Zdjęcia ukazujące różnorodność obiektów występujących we Wszechświecie – planet, gwiazd, komet, mgławic, galaktyk oraz gromad galaktyk – zostały wykonane przy użyciu teleskopów naziemnych i kosmicznych w różnych zakresach widma elektromagnetycznego, od ultrafioletu przez światło widzialne do podczerwieni aż do promieniowania gamma.
W krużgankach obejrzymy też r ekonstrukcje przyrządów astronomicznych używanych przez Mikołaja Kopernika we Fromborku w latach 1515–1525. Kwadrant, astrolabium pierścieniowe oraz triquetrum, są prostymi w konstrukcji, wynalezionymi jeszcze w czasach antycznych, instrumentami pomiarowymi. Posłużyły Kopernikowi m.in. do wyznaczania pozycji ciał niebieskich, czy czasu miejscowego. Rekonstrukcje wykonane zostały w latach 1948–9 przez Tadeusza i Feliksa Przypkowskich na podstawie opisów zawartych w De revolutionibus orbium coelestium .
Wystawa w krużgankach Bazyliki Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu czynna będzie 30 października w godz. 9.00 – 19.30.

Sesja Naukowa odbędzie się w Bibliotece Jagiellońskiej, wśród prelegentów ks. prof. Michał Heller, który wygłosi wykład „Człowiek w świecie Kopernika”.

Oratorium Braniewskie Mikołaj Kopernik zostało skomponowane przez Piotra Pałkę, do słów siostry Miriam Brzozowskiej - karmelitanki ze Spręcowa k. Olsztyna. Jego p remiera odbyła się w 2010 roku w Braniewie z okazji powtórnego pochówku wielkiego uczonego.

Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu, pl. Wszystkich Świętych 5, Kraków
30 października, godz. 20:15
Kompozytor i dyrygent: Piotr Pałka

Libretto: S. Miriam Brzozowska OCD

Orkiestra symfoniczna: Dell'Arte

Soliści: Elżbieta Towarnicka - sopran Marcin Jajkiewicz - tenor

Recytacja: Piotr Piecha

Chór: Voce Angeli
Słowo wstępne wygłosi

ks. prof. Michał Heller
Koncert poprowadzi

Lidia Jazgar

Szczegóły na temat obchodów rocznicy urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika znajdują się TUTAJ

Wojciech Musiał



Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię