Wystawa, wychodząc od studiów przypadków, bada społeczny odbiór książek oraz konteksty, w jakich pojawia się książka dzisiaj. Zaczynając od indywidualnych doświadczeń czytania, przejdziemy do losów książki jako przedmiotu - jej obiegu, rodzajów oraz funkcji. Na wystawie będzie można zobaczyć książki artystyczne, video arty oraz filmy dokumentalne.
Zwiedzający będą mieli także okazję poznać projekt Waldemara Węgrzyna - Elektrobiblioteka. Artysta stworzył prototyp książki elektronicznej, działającej na styku ekranu i papierowego wydruku. Przewracanie kartek w książce podłączonej do komputera, skutkuje zmianą stron w publikacji istniejącej na ekranie. Elektroniczna wersja przybiera właściwości hipertekstu, pełnego odnośników, przypisów, filmów i animacji, dając czytelnikowi możliwość sterowania treścią. Obie części mogą funkcjonować niezależnie od siebie, ale dopiero w połączeniu stają się spójną całością.
W czasie trwania wystawy w Bibliotece MOCAK-u będzie można także wymieniać się książkami.
Przygotowywanie wystawy muzealnej można porównać do odkrywczej eksploracji, która oprócz przyjemności podróży stawia sobie za cel zweryfikowanie już istniejących map i stworzenie nowej topografii interesujących nas zjawisk.
Ekspozycja w Czytelni MOCAK-u to efekt takiej wyprawy w jej najbliższe otoczenie. Wędrująca biblioteka stara się uchwycić ważne momenty z życia książek, podkreślając ich fascynujące współistnienie ze zmianami w polskiej rzeczywis tości.
Wędrująca biblioteka daje okazję do spotkania z antykwariuszem i obwoźną biblioteką, zastanowienia się nad tradycją książki artystycznej, pozwala spojrzeć w przyszłość, pokazując prekursorskie wydawnictwo elektroniczne. Tworzą ją opowieści ludzi, których biografii nie sposób wyobrazić sobie bez książek.- Magdalena Mazik, kurator wystawy Wędrująca biblioteka

Wędrująca biblioteka
Wernisaż: 23.4.2013, godz. 18
Wystawa otwarta w dniach: 24.4-16.5.2013
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Kurator: Magdalena Mazik