Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Szkarada czy sztuka? Nie tylko o Cracovii

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.03.18 11:41 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:05 )
Dziś w magazynie Koło Kultury w Radiu Kraków debata o powojennej krakowskiej architekturze.

Hotel Cracovia - krakowska legenda/ Zbiory prof. Witolda Cęckiewicza, architekta Cracovii

Co my wiemy o modernistycznej architekturze?
Głośno o modernizmie zrobiło się ostatnio za sprawą wystawy o Szyszko-Bohuszu w Muzeum Narodowym oraz dzięki świetnym publikacjom obejmującym nie tylko już Krakow, ale i całą Małopolskę.
O modernizmie mówią muzealnicy, że to nowy antyk - zespół klasycznych już zasad i środków artystycznego wyrazu, które zdominowały architekturę minionego, XX wieku.
Ale modernizm modernizmowi nierówny i powszechna ostatnio czołobitność, uzasadniona zresztą, względem architektury międzywojennej, zmienia się w niezrozumienie, nieporozumienia, a nawet barbarzyńskie praktyki wobec równie wspaniałego dziedzictwa modernizmu powojennego. Tego, który zupełnie niesłusznie kojarzy się wyłącznie z architekturą blokowisk i socrealizmu.
W powszechnej świadomości zabytek to pojęcie zarezerwowane dla gotyckiej katedry lub najwyżej XIX-wiecznej kamienicy. Powojenne, modernistyczne budynki odbierane są wciąż jako coś gorszego, bezwartościowego, niezasługującego na ochronę. "Źle urodzone" - trafnie nazwał je kiedyś krytyk architektury Filip Springer.
Dziś w Kole Kultury w Radiu Kraków, wraz z krakowskimi architektami, historykami sztuki i artystami sztuk wizualnych będziemy rozmawiać o specyfice tej architektury . Zastanowimy się, dlaczego nie potrafimy zrozumieć na przykład wyjątkowości architektury hotelu Cracovia, dlaczego pozwalamy, by niszczał rewolucyjny "szwedzki blok" w Nowej Hucie projektu Ingardenów, dlaczego tak łatwo godzimy się z unicestwieniem unikatowych mozaik - jak niedawno w zdrojowej Pijalnii w Krynicy.
Zobacz: Pijalnia główna w Krynicy bez reprezentacyjnej ceramiki
Spróbujemy stworzyć ranking 10 najpiękniejszych zabytków architektury powojennego modernizmu w Krakowie. Wciąż nie jest na to za późno!
Tu warto dodać, że powojenny modernizm nie wszędzie traktowany jest po macoszemu. Na świecie ukazują się publikacje na ten temat, budynkom poświęcane są wystawy, a one same stają się turystycznymi atrakcjami i ikonami miast jak na przykład - Hotel Radisson SAS w Kopenhadze projektu Arne Jacobsena, czy ostanio Dom Towarowy Okrąglak w Poznaniu.
Zapraszamy do dyskusji - dziś w Kole Kultury po 21.00.
Justyna Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię