W październiku 1994 Zamek Królewski na Wawelu otrzymał największy w powo-jennej historii dar: Karolina Lanckorońska przekazała do zbiorów wawelskich 83 obrazy  włoskie z wieków od XIV do XVII,  222 rysunki i akwarele Jacka Malczewskiego, kilka portretów ojca, Karola Lanckorońskiego, w tym reprezentacyjny wizerunek pędzla Kazi-mierza Pochwalskiego, 145 numizmatów, kilkanaście grafik z podobiznami polskich mo-narchów oraz kilka związanych z rodziną dokumentów.

W roku 2000 do daru dołączył odzyskany na drodze sądowej obraz Dossa Dossi „Jowisz, Merkury i Cnota”,  bizantyńska gemma z wieku VI,  zwana w literaturze przedmiotu „gemmą Lanckorońskiego” oraz datowana na 400 r. p.n.e. beocka protoma z wizerunkiem Dionizosa –  wymuszone „dary” Antoniego Lanckorońskiego dla Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Dwa lata później kolekcję tę uzupełniły trzy kolejne dzieła, przekazane na Wawel po śmierci Donatorki: dwa obrazy włoskie oraz akwarela z podobizną Karola Lanckorońskiego, namalowana przez Jacka Malczewskiego w Rozdole  – niewielki obrazek, który do ostatnich chwil życia Karoliny Lanckorońskiej stał na jej biurku w mieszkaniu przy Via Virginio Orsini w Rzymie.

Dar Karoliny Lanckorońskiej dla Wawelu – unikatowa w polskich zbiorach kolekcja wczesnego malarstwa włoskiego – w ciągu ponad dwudziestu lat, które upłynęły od przeka-zania daru, została poddana kompleksowym badaniom, także technologicznym, oraz gruntownej konserwacji, przeprowadzonej dzięki funduszom pozyskanym z The J. Paul Getty Conservation Institute. Ukazał się katalog obrazów włoskich – przetłumaczony został także na język angielski i włoski, a obszerne opracowanie historii wiedeńskich zbiorów Karola Lanckorońskiego przypomniało i przybliżyło tę niesłusznie zapomnianą, a tak ważną dla kultury europejskiej postać.

 

PROGRAM WYDARZEŃ

ZWIEDZANIE GABINETU W£OSKIEGO
4,11,18,25 października 2014 (soboty) oprowadza dr Joanna Winiewicz-Wolska, kustosz
10.00, udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja*

WYK£ADY
7 października 2014    Karol hrabia Lanckoroński i jego córka professoressa Karla
dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu)
14 października 2014     Archiwalia rodziny Lanckorońskich
dr Marzena Włodek (PAU Kraków)
21 października 2014     Karol Lanckoroński. Fotografie i rysunki ze zbioru Leona de Vaux
dr Danuta Jackiewicz (Muzeum Narodowe w Warszawie)
17.00, udzia³ bezp³atny, sale edukacyjne w budynku nr 7

POKAZ OBRAZU Dosso Dossiego Jowisz, Merkury i Cnota

25-26 października 2014 (sobota, niedziela) pokaz obrazu
wejścia o pełnych godzinach 11.00-15.00, zamek – sala obok recepcji Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, udział bezpłatny

25 października 2014 (sobota) prelekcja
dr  Joanna Winiewicz-Wolska „Jowisz malujący motyle”: historia jednego obrazu– dzieje kolekcji Lanckorońskich
12.00, udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja*

* rezerwacja – zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie,
tel. (+ 48 12) 422 16 97 w godz. 9.00-12.00 oraz 14.00-15.00

Dar dla narodu. 20-lecie obecności kolekcji Lanckorońskich na Wawelu
KONFERENCJA NAUKOWA w Zamku Królewskim na Wawelu