Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

I Oświęcimski Szczyt Antysmogowy: "Za temat smogu bierzemy się za późno"

Na temat zanieczyszczeń powietrza w Kotlinie Oświęcimskiej dyskutowali samorządowcy, aktywiści i specjaliści od smogu. Było to pierwsze takie spotkanie. W ocenie organizatorów, zdecydowanie spóźnione.

fot: M. Mędela

Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, który zorganizował szczyt antysmogowy, nie ma wątpliwości, że do tej pory temat zanieczyszczenia powietrza w okolicach Oświęcimia był bagatelizowany. Tymczasem opublikowane kilka tygodni temu przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska dane pokazują, że mieszkańcy Kotliny Oświęcimskiej oddychają fatalnym powietrzem. Najgorzej w badaniach wypadły Brzeszcze, w których jakość powietrza jest dużo gorsza niż w centrum Krakowa. 

- Ten problem jest nietknięty w Kotlinie Oświęcimskiej. Samorządowcy przed wyborami zaczynają mówić ludzkim głosem. To jest najlepszy moment, aby mieszkańcy dowiedzieli się, co włodarze w tej sprawie zamierzają zrobić w następnej pięcioletniej kadencji. To dokładnie tyle, ile potrzeba na wymianę kopciuchów - mówi Radiu Kraków starosta Zbigniew Starzec. 

Od początku 2023 roku, zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, w całym regionie nie będzie można palić w kopciuchach. Według szacunków aktywistów tylko w okolicach Oświęcimia do usunięcia jest około 17 tysięcy starych palenisk węglowych, najwięcej w Kętach, Brzeszczach i gminie wiejskiej Oświęcim. 

- Jeżeli nie zmienimy podejścia do tematu, to się nie uda. To kwestia otwarcia głowy naszych włodarzy - ocenia Marcin Kręźlewicz z powołanego niedawno Chełmeckiego Alarmu Smogowego. 

Uczestnicy szczytu wskazywali na problemy, które utrudniają walkę ze smogiem. Zwracali uwagę brak odpowiednich służb do kontroli palenisk w mniejszych miejscowościach i niskie dotacje, po które mogą sięgnąć mieszkańcy.

Starosta oświęcimski zadeklarował, że powstanie specjalny program, który pomoże wymienić piece najbiedniejszym mieszkańcom. Tym, których nie stać na dotację w programach, w których trzeba zabezpieczyć wkład własny. 

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię