Meblując nieruchomości szukamy zazwyczaj solidnych mebli, które charakteryzują się ponadczasowością i wytrzymałością.

Wyraźnie widać też trendy. To np. poszukiwanie mebli, które byłyby przyjazne środowisku, a także wykonane z trwałych materiałów. Innym rozwiązaniem jest zastępowanie drewna produktami, które realizowane są z materiałów drewnopochodnych – niemniej wytrzymałych, a dających potężną gamę barw, kolorów czy dekorów.

Nie brak również sytuacji, w których stawia się na takie materiały jak beton, korek, bambus i karton. Pozwala to stworzyć oryginalne i atrakcyjne meble.

Niezależnie od tego, czy to dom pod Poznaniem, gabinety lekarskie w Krakowie, mieszkanie w Tarnowie czy biuro w Trójmieście, wspólny mianownik jest jeden – meble mają zapewnić ponadczasowość, oryginalność, wytrzymałość.

Jakie materiały wykorzystuje się szczególnie chętnie?

Materiały z odzysku

To widoczny trend na rynku wnętrz. Fragmenty mebli z odzysku, drugiej ręki czy po regeneracji i modernizacji okazują się ciekawym wyborem dla osób poszukujących oryginalności.

W ten sposób odzyskany plastik, drewno i metal są teraz coraz częściej wykorzystywane do produkcji nowych mebli. Ma to duże znaczenie w kontekście ekologii i dbałości o środowisko.

Beton

To materiał nietypowy, ale chętnie wykorzystywany we wnętrzach o nieco surowym charakterze zbliżonym do klimatu loftu. Obecnie bywa używany do wszystkiego – zarówno tworzenia podłóg jak i zabudowy. Betonowe mogą być też blaty kuchenne czy elementy zabudowy.

Materiały naturalne

Przykładem może być bambus – materiał, który pod względem trwałości bywa porównywalny z drewnem. Jest bardzo odporny na zarysowania i zużycie. W efekcie świetnie sprawdzi się jako materiał na meble lub wykończeniowy. Warto też pamiętać, że to produkt odporny na zmiany temperatury, dzięki czemu idealnie nadaje się na meble zewnętrzne. Będzie idealny tam, gdzie ważne jest podkreślenie ekologii i środowiska.

Korek i materiały podchodne

Szukając materiałów izolujących i wodoodpornych, warto rozważyć korek. To głównie materiał wykończeniowy, ale przy odrobinie ciekawej koncepcji i umiejętności wykonawcy, można go również zastosować dla bardziej zaawansowanych celów. Stąd cała gama dostępnych przez internet wyselekcjonowanych mebli korkowych, przedmiotów dekoracyjnych i akcesoriów.

Drewno, materiały drewnopochodne i fornir

Płyty MDF i wiórowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na bardzo wartościowe właściwości – wytrzymałość oraz ciekawą kolorystykę.

Postrzegane są jako bardziej trwałe niż typowe drewno. Są również tańsze.

Producenci wprowadzają też bardzo ciekawe rozwiązania – tak jak np. ultracienkie blaty kuchenne SWISS KRONO, które dzięki swojej technologii utrzymują właściwości blatów, ale zwracają uwagę nietypową grubością materiału bazowego.

Niezmiennie doceniane są forniry. Zapewniają wnętrzu efektowne usłojenie i estetykę.