Czytak w obsłudze, jak przekonują pracownicy biblioteki nie jest skomplikowany. Urządzenie przede wszystkim umożliwia zatrzymanie nagrania wraz z umieszczeniem w tym miejscu „zakładki”. Korzystając z niego, można też przyspieszyć tempo czytania lub je zwolnić, a także przemieścić się pomiędzy poszczególnymi książkami.

"Atutem czytaka jest to, że wielkością przypomina tel. komórkowy - mówi Monika Jackowicz-Nowak z biblioteki publicznej w Starym Sączu

Czytak mieści w sobie ponad 1200 pozycji. Są wśród nich najwybitniejsze dzieła polskiej i światowej literatury, książki historyczne i popularno-naukowe, które nigdy wcześniej nie były dostępne dla niewidomych w wersji dźwiękowej.

Na czytaku, który trafił do starosądeckiej biblioteki znalazły się między innymi dzieła Dostojewskiego, Miłosza, a także Kapuścińskiego, czy Stasiuka. Starosądecka bibliotek otrzymała urządzenie od Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”, które zajmuje się promocją czytania wśród osób niewidomych i słabowidzących.

 

(Joanna Porębska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: