Polscy skoczkowie  "odczarowani" magiczna publicznością  w Zakopanem, świetnie  spisali się  podczas   dzisiejszych  kwalifikacji przed konkursem w Sapporo
Dawid Kubacki i Taku Takeuchi ex aequo triumfowali a na trzecim miejscu uplasował się Kamil Stoch. W czołowej szóstce znalazło się także miejsce dla Macieja Kota i Stefana Huli.

Czołową szóstkę eliminacji stanowili tylko Polacy i reprezentanci gospodarzy. Na trzecim miejscu został sklasyfikowany Kamil Stoch. Pozycje za dwukrotnym mistrzem olimpijski zajęli kolejno Daiki Ito, Maciej Kot i Stefan Hula. Awans do zawodów wywalczyli także Andrzej Stękała i Klemens Murańka. Obaj zawodnicy także spisali się przyzwoicie, uzyskując 124 oraz 120,5 metra.
Z zawodników, którzy awans do głównej rywalizacji mieli zapewniony, świetny skok oddał Domen Prevc. Po kompletnie nieudanych treningach 16-latek wykorzystał mocny wiatr pod narty i uzyskał aż 141 metrów. Tym samym Słoweniec został nowym rekordzistą obiektu odbierając  ten honor ... Kamilowi Stchowi. Bardzo daleko z niższych belek startowych skoczyli także Peter Prevc i Severin Freund.

Sobotnie zmagania, które zapowiadają się bardzo ciekawie, rozpoczną się o 8:30 czasu polskiego.