Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Blisko budowy obwodnicy Lisiej Góry. Rozwiąże tylko część problemu

  • Bartłomiej Maziarz
  • date_range Poniedziałek, 2024.02.12 12:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.02.12 13:13 )
W tym roku powinna się rozpocząć budowa obwodnicy Lisiej Góry. Zarząd Dróg Wojewódzkich ma w marcu ogłosić przetarg na realizacje 4,5-kilometrowego odcinka drogi, która będzie wyprowadzała z centrum Lisiej Góry -ruch w kierunku Mielca i województwa podkarpackiego. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem to taka obwodnica powstanie za około 3 lata - podkreśla wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.

Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie

Otrzymaliśmy już decyzję środowiskową. W pierwszym kwartale ogłosimy już postępowanie przetargowe na realizację inwestycji obwodnicy Lisiej Góry. Ona ma przede wszystkim wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych, który z Podkarpacia, z Mielca kieruje się w stronę autostrady A4 i codziennie jest udręką dla mieszkańców. Chcemy, aby ta obwodnica usunęła utrudnienia, ale też nie blokowała, nie dzieliła miejscowości i stworzyła tereny, które można wykorzystać gospodarczo.

Budowa obwodnicy Lisiej Góry ma kosztować około 100 milionów złotych, a środki będą pobrane z budżetu województwa małopolskiego. Przy jej budowie nie są planowane wyburzenia. Droga rozwiąże tylko cześć problemów gminy, ponieważ większość samochodów przejeżdża przez Lisią Górę drogą krajową numer 73. W przyszłości obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej mogłaby także być początkiem obwodnicy drogi krajowej.

Jak popatrzymy na mapę to rondo w tym miejscu, a nie innym powoduje to, że są realne możliwości rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, żeby np. z tego ronda połączyć z drogą krajową 73, idąc dalej w kierunku północnym, tam też teren jest otwarty. Nie ma zabudowań, jest pusto, nie ma wyburzeń i można by ten ring dociągnąć do drogi krajowej 73.

Arkadiusz Mikuła dodaje, że już w trakcie planowania obwodnicy Lisiej Góry Zarząd Dróg Wojewódzkich zgodził się uwzględnić budowę dodatkowego ronda za centrum dystrybucyjnym Lidla, które ma zapewnić mieszkańcom Lisiej Góry i Brzozówki dodatkową drogę, ale także uruchomić tereny inwestycyjne.

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię