Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Browar Okocim ma 170 lat, będzie muzeum?

  • Tarnów
  • date_range Niedziela, 2015.04.26 04:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:22 )
Na taką wiadomość czekają miłośnicy historii i złocistego trunku nie tylko z Małopolski. Browar Okocim, który w niedzielę świętował swoje 170 urodziny - planuje wreszcie otworzyć niewielkie prywatne muzeum. Byłaby to wyczekiwana okazja do przyjrzenia się z bliska produkcji piwa, którego w Brzesku powstało tyle, że można byłoby wypełnić nim Morskie Oko. Jak przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków, dyrektor brzeskiego browaru Michał Napieracz, muzeum mogłoby powstać w ciągu dwóch lat.

Źródło: Browar Okocim

Posłuchaj rozmowy z dyrektorem Browaru Okocim, Michałem Napieraczem oraz Beatą Ptaszyńską - Jedynak z Calsberg Polska Posłuchaj rozmowy z dyrektorem Michałem Napieraczem o kondycji Browaru Okocim po 170 latach istnienia Warzelnia Browaru Okocim, źródło: Browar Okocim

Warzelnia Browaru Okocim, źródło: Browar Okocim

Browar Okocim ma 170 lat, archirwalne zdjęcia, widokówki i etykiety
Wnętrze warzelni, źródło: Browar Okocim

Wnętrze warzelni, źródło: Browar Okocim

Plany utworzenia prywatnego muzeum w Browarze Okocim potwierdza w rozmowie z Radiem Kraków, dyrektor Michał Napieracz: „Taka inicjatywa jest rozważana i mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat zaistnieje”. Dyrektor Napieracz przyznaje, że już teraz zainteresowanie zwiedzeniem brzeskiego browaru jest ogromne. Niestety na razie mogą tam zaglądać nieliczni. Głównie rodziny pracowników. Z rzadka także osoby postronne, które np. wygrywają taką możliwość w konkursach. W ubiegłym roku w sumie było to 194 osoby.

Browar na razie zdawkowo informuje o swoich planach dotyczących zmiany sytuacji. Wiadomo jednak, że dostępne dla większej liczby chętnych prywatne muzeum, miałoby powstać w rzadko do tej pory udostępnianej zwiedzającym izbie pamięci. "To trzy pomieszczenia z pamiątkami po rodzinie Goetzów, która zakładała Browar Okocim" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków, dyrektor ds. komunikacji Calsber Polska Beata Ptaszyńska-Jedynak.

„Naszym marzeniem jest stworzenie muzeum, które mogłoby być otwarte dla zwiedzających. I zamierzamy to połączyć ze zwiedzaniem browaru. Natomiast nie będzie to coś olbrzymiego, raczej skromnego” - zastrzega Ptaszyńska-Jedynak.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na utworzenie niewielkiego muzeum w brzeskim browarze przyjdzie poczekać chętnym około 2 lat. Do tego czasu pozostaje czyhać na rzadką możliwość wygrania wejściówki na zwiedzenie Browaru Okocim. W roku jubileuszu 170-lecia takich okazji powinno być więcej. Nadarzą się na pewno podczas czerwcowych Dni Brzeska. Dyrektor Napieracz podkreśla, że dotychczasowe zwiedzenia Browaru Okocim, jest możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników, którzy na oprowadzanie rzadkich gości poświęcają wolny czas i energię.

Historia Browaru Okocim, zaczyna się 26 kwietnia 1845 roku, kiedy Jan Ewangelista Goetz, powołuje do życia spółkę będącą początkiem dzisiejszego browaru. Pierwsza warka piwa (kilkadziesiąt wiader) została wyprodukowana niecały rok później. Dziś browar waży około 4,5 miliona hektolitrów piwa rocznie.To ponad milion hektolitrów więcej niż 5 lat temu. Browar Okocim od 1996 roku należy do Calsberga, a od 2001 razem z Browarem w Szczecinie i Sierpcu tworzy grupę piwowarską Calsberg Polska. Przez ostatnią dekadę na inwestycje w brzeskiej fabryce wydano pół miliona złotych. Dziś Browar Okocim jest jednym z najstarszych, największych a zarazem najnowocześniejszych w Polsce.

Wliczając przedstawicieli handlowych, Browar Okocim zatrudnia około 500 osób. Piwna spółka przekonuje jednak, że dzięki jej funkcjonowaniu, prace w firmach współpracujących z browarem ma ponad 4 tysiące osób.

Założyciele Browaru Okocim, rodzina Goetzów, była bardzo zaangażowana w życie niegdysiejszego niewielkiego galicyjskiego miasteczka i niewątpliwie przyczyniła się do jego rozwoju. Goetzowie fundowali szkoły, kościoły, sale teatralną. W 1878 roku stworzyli jedną z pierwszych w Polsce "kasę wsparcia chorych”. Rodzina wspierała również ważne inicjatywy w regionie m.in. budowę Teatru im. juliusza Słowackiego, pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku oraz wykupienie Wawelu z rąk Austriaków.

 

Bartek Maziarz/materiały prasowe/jg

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię