Sprawa przekazania wagonu przez ostatnie pół roku tkwiła w miejscu, bo wagon niby należy do kolei, ale nie do końca było wiadomo, która spółka kolejowa ma prawo przekazać go miastu. Ostatecznie kilka dni temu wagon trafił w ręce PKP Cargo. "Mam nadzieję, że to ułatwi realizację naszego pomysłu. Sprawa wydaje się być na prawidłowej drodze. Będziemy rozmawiać z tymi, którzy ten wagon posiadają. Prawdopodobnie - mam taką nadzieję - szybko załatwimy to przekazanie" - przyznał w rozmowie z reporterką Radia Kraków Ryszard Lis z z Towarzystwa Opieki nad KL Auschwitz.

Tarnowski magistrat liczy na to, że wagon przekazany zostanie bezpłatnie, ale urzędnicy po cichu mają nadzieję także na to, że PKP pomoże w samym remoncie zniszczonego wagonu. "Takie są prowadzone rozmowy, żeby było nie tylko przekazanie za darmo, ale też partycypowanie w remoncie tego wagonu. Oni dysponują zakładami remontowymi. Prosimy PKP, żeby oni partycypowali w remoncie" - mówi Marcin Sobczyk, dyrektor wydziału kultury w tarnowskim magistracie.

Jak tylko do urzędu trafią warunki przekazania wagonu, ruszą poszukiwania firmy, która zajmie się jego naprawą. Pomysł jest taki, że wagon stanie tuż obok tarnowskiego pomnika pierwszego transportu. W trzech przedziałach umieszczone zostaną sylwetki pierwszych więzniów. Będzie można tam także poznać ich historie, ale i ich relacje z podróży do obozu, bo w muzeum będą udostępnione nigdy wcześniej niepublikowane nagrania. "Mamy cztery taśmy nagrań. Oni opowiadają i wspominają przebieg transportu i życie w obozie" - podkreśla Ryszard Lis.

Wszyscy liczą na to, że uda się zdążyć to wszystko zrobić w ciągu roku. To dlatego, że w przyszłym roku mija 80 lat od daty pierwszego transportu. W przyszłości wagon ma pełnić bardzo ważną rolę. "Więźniów już nie będzie. Jeden żyje, ale jest w kiepskim stanie. Taki wagon byłby pamiątką. On by spełniał ich rolę. Rolę tych, których już nie ma" - dodaje Lis.

W pierwszym transporcie do KL Auschwitz, który wyruszył z Tarnowa wywieziono 728 mężczyzn, wojnę przeżyło 200 z nich. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)