Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

PKP PLK obiecuje przyspieszenie prac w Tarnowie, pociągi też przyspieszą?

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2017.06.22 15:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:39 )
Polskie Linie Kolejowe obiecują do końca roku zakończyć większość prac na tarnowskich wiaduktach kolejowych. Te odbywają się w ślimaczym tempie: trwają od 2014 roku i dawno już powinny się zakończyć. Druga dobra informacja to taka, że od grudniowego rozkładu jazdy PLK ma umożliwić przejazd pociągów po całej trasie z Podłęża do Rzeszowa z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Zdaniem dyrektora projektu z krakowskiego oddziału PLK mogłoby to skrócić czas przejazdu z Krakowa do Tarnowa do 47-50 minut. Nie wiadomo jednak, czy z takiej możliwości będą chcieli skorzystać przewoźnicy.

Fot. B. Maziarz

"Pomimo prac, które rozpoczną się latem na na odcinku od Krakowa do Podłęża, przewidujemy, że czas przejazdu między stolicą Małopolski i Tarnowem zamknie się w 47-50 minut. Oczywiście myślę o najszybszych pociągach, ekspresach. Duża tutaj jest rola przewoźników i ich gotowości do wprowadzenia podwójnej obsługi oraz pociągów, które mogą tę prędkość osiągnąć" - wyjaśnia dyrektor projektu z krakowskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych Rafał Pietrończyk.

Przy jeździe z prędkością 160 kilometrów na godzinę pociągi muszą prowadzić dwaj maszyniści. To generuje dodatkowe koszty, a biorąc pod uwagę przystanki po drodze i niewielką oszczędność czasu, w przypadku większości pociągów może się to nie opłacać kolejowym spółkom. Sytuacja może się zmienić w momencie zainstalowania na torach specjalnego systemu, który przekazuje dane do komputera pociągu, co umożliwi prowadzenie pociągu przez jednego maszynistę.

W poniedziałek 26 czerwca kolejarze mają zamknąć przejazd pod wiaduktem na ulicy Gumniskiej w Tarnowie. Ale podobnie jak i na ulicy Warsztatowej utrudnienia mają się skończyć w tym roku. Prace na alei Tarnowskich mają co prawda potrwać do kwietnia przyszłego roku, ale kolejarze przekonują, że chcą puścić ruch samochodów pod nowym wiaduktem jeszcze w tym roku. "Zrobimy taki prezent na święta Bożego Narodzenia". Najdłużej kierowcy będą się borykali z utrudnieniami na ulicy Krakowskiej. Nowy wiadukt jest już dawno gotowy. Trwa przebudowa drogi pod nim. Jedna jezdnia ma zostać ukończona w wakacje. Od września ruch ma się przenieść na drugą jezdnię. PLK przewidują zakończenie prac na ul. Krakowskiej w kwietniu przyszłego roku. Po 4 latach od ich rozpoczęcia!

Aleja Tarnowskich, Fot. B. Maziarz

Kolejarze tłumaczą wszelkie opóźnienia problemami z wodami gruntowymi, nieoznaczaną na mapach infrastrukturą podziemną, koniecznością wykupu działek i odwołaniami z tym związanymi. "Trzeba jednak pamiętać, że po zakończeniu prac poprawa komunikacji w Tarnowie będzie odczuwalna. Każdy obiekt jest przebudowywany. Cztery nowe są budowane. Oprócz tego większość wiaduktów ma polepszone parametry przejazdu w stosunku do sytuacji sprzed remontu" - przekonuje Pietrończyk. Polskie Linie Kolejowe informują, że na same prace w Tarnowie wydały ponad 392 milionów złotych.

W ramach przebudowy linii kolejowej E30 z Krakowa do Rzeszowa sterowanie ruchem kolejowym na blisko 100 kilometrach jest stopniowo przenoszone do LCS-u na stacji w Tarnowie. Od kwietnia stamtąd sterowany jest ruch na stacji Bogumiłowice oraz Tarnów-Mościce. Docelowo Lokalne Centrum Sterowania w Tarnowie na przełomie października i listopada przejmie także zdalne sterowanie stacjami w Kłaju, Bochni, Brzesku oraz Woli Rzędzińskiej. "Blisko 100 kilometrów linii kolejowej od Podłęża do Dębicy będzie sterowane z jednego miejsca, co zapewni możliwość szybszej reakcji. Jest to jeden z większych LCS-ów w Polsce" - podkreśla Rafał Pietrończyk.

Lokalne Centrum Sterowania Ruchem w Tarnowie, Fot. B. Maziarz

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię