Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rekordowy wzrost czytelników w Tarnowie. W 2023 roku wypożyczono prawie 340 tysięcy egzemplarzy

Biblioteka nadal modna - a książki przeżywają swój renesans. Bibliotekarze przyznają, ze już dawno nie było tak dobrze. Tarnowska biblioteka w ubiegłym roku odnotowała rekordowy wzrost czytelników - tych starszych i tych młodszych.

Fot. Agnieszka Wrońska-Bęben

Od ubiegłego roku czytają także krakowianie - Biblioteka Kraków przekazała, że w 2023 roku jej zbiory wypożyczano blisko 2,6 mln razy, podczas ponad 1,3 mln odwiedzin. Z wypożyczalni korzystało ponad 171 tys. osób. Według tych danych liczba aktywnych czytelników w miejskiej sieci wypożyczalni książek wzrosła o ponad 20 tysięcy.

Już dawno w tarnowskiej bibliotece nie było tak zadowalających statystyk. W ubiegłym roku placówka zyskała ponad 20 tysięcy nowych czytelników, to o tysiąc więcej niż w roku 2022. Tarnowianie częściej też wypożyczali książki, przyznaje Ewa Stańczyk dyrektor tarnowskiej biblioteki:

Jeśli chodzi o wypożyczenia to ponad 27 tysięcy książek więcej wypożyczono w roku 2023 niż w 2022, więc są to bardzo duże wzrosty. W 2023 roku wypożyczyliśmy prawie 340 tysięcy egzemplarzy.

Taki systematyczny wzrost zainteresowania czytaniem bibliotekarze obserwują tak naprawdę już od czasu pandemii - rośnie także zainteresowanie książką elektroniczną. W ubiegłym roku tarnowianie wypożyczyli ponad 35 tysięcy książek elektronicznych.


Z czego wynikają takie optymistyczne dane? Bibliotekarze przyznają, że za sukcesem stoją oczywiście autorzy -  największym zainteresowaniem czytelników cieszą się wszystkie nowości wydawnicze - są książki wydane w ubiegłym roku, na które już teraz w tarnowskiej bibliotece trzeba czekać nawet 2 lata przyznaje Anna Tomczyk - Weselik, kierownik wypożyczalni dla dorosłych tarnowskiej bibliotek:

Staramy się kupować kolejne egzemplarze, żeby tę kolejkę troszkę odciążyć. Dwa lata trzeba czekać na "Chłopki" Joanny Kuciel-Frydryszak, na kontynuację słynnej książki "Atlas" Lucindy Riley i na pewno na "Galicję" Normana Daviesa.

Agnieszka Wrońska-Bęben

Agnieszka Wrońska-Bęben

Swoje odczekać trzeba także po książkę Zyty Ruckiej "Ten się śmieje kto ma zęby". Niesłabnącą popularnością cieszą się tez wszelkiego rodzaju serie i sagi, królem kryminału pozostaje Remigiusz Mróz. Czytelnicy kochają też literaturę obyczajową z wątkiem wojennym - w Tarnowie w tym gatunku króluje Monika Kowalska, do najczęściej pożyczanych książek należą też książki, których autorka jest Kristin Hannah. Czytelnicy cenią sobie przede wszystkim niezmienne zalety, jakie wnosi książka w ich życie.

Fajne spędzenie czasu, relaks, przyjemność i taki kontakt z kulturą. Zależy też, jaka książka, bo gdybym miała do wyboru serial, to wybrałbym serial, chyba że miałabym do wyboru biografię, to zdecydowanie wolałabym książkę.

Optymizmem napawa fakt, że jak przyznają tarnowscy bibliotekarze - młodzież też kocha książki - mówi  Marzena Wołek z działu dla dzieci i młodzieży tarnowskiej biblioteki.

Nieprawdą jest to, że młodzież nie czyta książek, sięgają oni po książki tradycyjne. Po zakończonej pandemii widać powrót tej młodzieży, a nawet i wzrost. Jeśli chodzi o gatunki, to króluje fantastyka.

Bibliotekarze nie ukrywają również tego, że rosnąca popularności biblioteki, to efekt drożejących książek - ceny idą w górę i nie wszystkich stać, aby być na bieżąco z nowościami, a biblioteki walczą o każdą złotówkę na zakup książek. Tarnowska biblioteka na fali swojej popularności przygotowała projekt do ostatniej edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego dotyczący właśnie zakupu książek. Zdobył on najwięcej głosów spośród wszystkich propozycji i do tarnowskiej biblioteki dzięki mobilizacji czytelników trafi ponad 200 tysięcy złotych.

Autor:
Agnieszka Wrońska-Bęben

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię