Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów będzie oszczędzać ciepło oraz prąd. Lada dzień ukaże się zarządzenie prezydenta

Szkoły, przedszkola oraz tarnowskie urzędy będą musiały oszczędzać ciepło oraz prąd. Lada dzień ukaże się zarządzenie prezydenta dla podległych mu jednostek, które zostaną zobowiązane do racjonalnego i oszczędnego gospodarowania energią. Miejski energetyk Szymon Kozioł mówił podczas sesji Rady Miejskiej, że część z nich może zastosować każdy z mieszkańców - np. wyregulować oraz uszczelnić okna, przeglądnąć instalacje, a wietrzenie pomieszczeń przeprowadzać szybo, ale intensywnie przy wyłączonych kaloryferach. Kolejna kwestia to obniżenie temperatur w budynkach.

Fot. Paweł Topolski

Mówi miejski energetyk Szymon Kozioł

W oknach nowego typu mamy śruby, które powinniśmy przestawiać na okres letni i zimowy. Jeżeli z nich skorzystamy, mniej ciepła będzie uciekało. Kolejna kwestia to zwiększenie wykorzystanie promieni słońca zarówno do doświetlenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Trzeba też pamiętać o kontrolach aparatury grzewczej: odpowietrzanie grzejników, zastosowanie zaworów i głowic termostatycznych, montaż automatycznych odpowietrzników ka końcach pionów. Nie należy też zasłaniać kaloryferów.

Kolejna kwestia to optymalizacja temperatury, czy zmniejszenie temperatury to minimalnej wymaganej dla danej funkcji pomieszczenia, np. zgodnie z prawem oświatowym temperatura w pomieszczeniach, gdzie uczą się dzieci, nie może być niższa niż 18 stopni. Są też pomieszczenia, gdzie temperaturę można znacznie obniżyć, np. hale sportowe, gdzie może być 16 stopni.

Należy też zwrócić uwagę na oświetlenie nocne, zrezygnować z iluminacji czy np. oświetlenia korytarzy. Do oszczędności szykuje się także zarząd dróg i komunikacji, który sprawdza m.in. możliwość wyłączania co drugiej lampy oświetlenia ulicznego.

Miejski energetyk w Tarnowie dodał, że w domach wszystkich Polaków w zimie można obniżyć temperaturę do 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu udałoby się oszczędzić milion ton węgla.

Problemem jest to, że większość lamp w Tarnowie jest własnością Tauronu, dlatego miasto ma ograniczony wpływ na wymianę oświetlenia na energooszczędne. Wiceprezydent Tadeusz Kwiatkowski wyjaśniał, że 2,5 tysiąca opraw lamp, które należą do miasta, są ledowe. Natomiast Tauron jest właścicielem 8,5 tysiąca opraw i jak dodał wiceprezydent Kwiatkowski, co roku udaje się namówić tę spółkę do wymiany 100 - 150 lamp na energooszczędne.

Z kolei radni Klubu Nasze Miasto Tarnów Tomasz Żmuda oraz Jakub Kwaśny zauważyli podczas sesji Rady Miejskiej, że w dobie konieczności oszczędności energetycznych dobrze byłoby także ograniczyć lub całkiem zrezygnować w tym roku z iluminacji świątecznych.

Prezydent odpowiedział, że świąteczne oświetlenie zostanie ograniczone, ale w centrum miasta pojawi się. Roman Ciepiela dodał, że w większości są to energooszczędne ledowe światła:

Posłuchaj dyskusji radnych z prezydentem

Skala koniecznych oszczędności będzie zależała od ostatecznej wysokości umowy na energię elektryczną na przyszły rok. Spodziewana jest kilkukrotna podwyżka. Oferty złożone do przetargu mają być znane jeszcze w tym tygodniu.

Miejski energetyk dodał, że w skrajnym przypadku można się zastanowić nad ograniczeniem pracy np. basenów czy np. ich elementów, m.in. saun, lub przejście na pracę lub naukę zdalną.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię