W opinii podkreślono, że "wykonanie budżetu Gminy Miasta Tarnowa w 2015 r. kwotowo, nie odbiega znacząco od wielkości planowanych, przyczyny zaistniałych rozbieżności zostały wyjaśnione, w związku z czym brak było powodów, dla których Rada Miejska postanowiła o nieudzieleniu Prezydentowi Miasta Tarnowa. Podstawy nie mogły też stanowić zarzuty pod adresem Prezydenta dotyczące ogólnej oceny jego działalności, stylu, sposobu sprawowania władzy, czy brak porozumienia między organami". Całą opinię RIO można znaleźć w załączniku artykułu.

Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik RIO Mirosław Legutko negatywna opinia nie przesądza jednak tego, że uchwała zostanie uchylona. Podczas sierpniowego posiedzenia, kolegium RIO może wydać inną decyzję. Wprawdzie Legutko przyznaje, że zazwyczaj te stanowiska są podobne, ale - jak podkreśla - może zapaść każde rozstrzygnięcie. 

Po sesji absolutoryjnej prezydenta Tarnowa Roman Ciepiela wskazywał w rozmowie z Radiem Kraków na to, że uchwała rady nie ma podstaw merytorycznych, bo - jak przypominał - absolutorium jest udzielane za wykonanie budżetu, "a nie za to czy prezydent ma ładne wąsy i czy jest uprzejmy, czy nie jest". Zdaniem Ciepieli cała sprawa ma charakter polityczny.

Zarzuty radnych dotyczyły m.in. małej dbałości prezydenta o zagospodarowanie Inkubatora Przedsiębiorczości oraz wykorzystanie parkingu Park&Ride. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa w negatywnej opinii podkreśliła, że "zarzuty te nie dotyczyły wykonania tychże zadań, a raczej działalności Prezydenta w sferze powiązanej z tymi inwestycjami, co jednak nie może zostać uznane jako ocena w ramach wykonania budżetu Gminy Miasta Tarnowa za 2015 rok".

Tymczasem przewodniczący tarnowskiej Rady Miasta Kazimierz Koprowski, jeszcze przed wydaniem opinii RIO, 12 lipca na tarnowskiej antenie Radia Kraków podkreślał, że rada RIO "bada sprawozdania, czy plan został wykonany czy nie, czy został przekroczony, jakie było zaangażowanie. A więc na podstawie dokumentów, które są mu przesyłane. Natomiast to Rada Miasta ma dokonać tej oceny. I to ustawowo jest zapisane, że rada dokonuje tej oceny przez udzielenie bądź nieudzielnie absolutorium. I to właśnie rada ma obowiązek dokonania tej oceny, czy wydatki były wykonywane rzetelnie, gospodarnie itd.".