Chodzi o to czy wystawianie recept będzie opłacalne dla farmaceutów oraz czy przepisywanie antykoncepcji awaryjnej niepełnoletnim na pewno jest zgodne z prawem. Przedstawiciele małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przekonują, że apteki mogą przystąpić do programu w każdej chwili.
Nie ma wyznaczonego terminu zakończenia naboru. Oddział funduszu weryfikuje wniosek w ciągu 7-miu dni od dnia jego wpłynięcia. Fundusz ustala z apteką kwotę zobowiązania na dany okres rozliczeniowy, a następnie niezwłocznie podpisuje umowę
- wyjaśnia Aleksandra Kwiecień rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ.
Z kolei Przemysław Szybka - wiceprezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie pytany o powód tak niskiego zainteresowania pilotażem ze strony aptek wyjaśnia, że powody są dwa. Po pierwsze farmaceuci obawiają się, czy wypisywanie recept będzie rentowne. Po drugie: nie wiedzą czy przepisywanie tabletki dzień po niepełnoletnim jest legalne. 
Naczelna Izba stoi na stanowisku, że jest to świadczenie medyczne tak jak szczepienie, dlatego taką zgodę dobrze byłoby mieć. Ministerstwo stoi na stanowisku, że taka zgoda nie będzie wymagana. Stąd pojawia się pewna obawa przed przystąpieniem, bo apteki mogą bać się ewentualnych pozwów ze strony rodziców, że coś takiego zostało przepisane dziecku bez ich zgody. 
- tłumaczy Szybka
Program pilotażowy prowadzony będzie do 30go czerwca 2026go roku.