Podczas czwartkowego briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że kluczowe jest zapewnienie wszystkim chorym, wymagającym hospitalizacji, miejsc w szpitalach.

"Epidemia rozwija się, wzrost zachorowań determinuje nas, aby pracować niemal 24 godziny na dobę nad rozwiązaniami, które zapewnią jeszcze większe bezpieczeństwo" – mówił wojewoda.

Według danych województwa, w lecznicach w regionie zajętych jest ok. 9 tys. łóżek, z czego 1,1 tys. to łóżka covidowe.

W minionych dwóch dobach liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrosła o 93. Rosła też liczba zajętych respiratorów. W połowie lutego liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 wynosiła 806, a łóżek respiratorowych – 99. Dziś jest ich odpowiednio – 1107 i 132.

Od 14 lutego liczba chorych, według danych biura wojewody, zwiększyła się sześciokrotnie. 14 lutego w Małopolsce było 212 pozytywnych wyników testów pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2, a 3 marca ta liczba wynosiła 1272.

"Musimy być przygotowani, jeśli chodzi o rozwój bazy łóżkowej" – zaznaczył Kmita. Jak poinformował, będzie zwiększana liczba łóżek covidowych w szpitalach. Na razie wiadomo, że w Brzesku będzie więcej o ponad 20 miejsc. Planowane dodatkowe miejsca są także w szpitalu im. J. Dietla w Krynicy Zdroju. W szpitalu wojskowym w Krakowie ma być osiem łóżek respiratorowych. Do leczenia pacjentów covidowych powróci też szpital im. L. Rydygiera w Krakowie. "Dalsze informacje na ten temat będą państwo otrzymywać" – powiedział do dziennikarzy wojewoda.

Jak przekazał, urząd wojewódzki wraz z m.in. rektorem Collegium Medicum UJ prof. Tomaszem Grodzickim oraz urzędem marszałkowskim i Urzędem Miasta Krakowa wypracowały koncepcję współpracy – chodzi przede wszystkim o zapewnienie personelu szpitalowi tymczasowemu w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK) przy ul. Kopernika w Krakowie. W CUMRiK-u zakładane jest utworzenie ok. 160 łóżek covidowych, w tym 30 intensywnej terapii.

Wojewoda zaznaczył, że NFZ sprawdziło, ile etatów jest w szpitalach i w oparciu o tę liczbę, ale i uwzględniając inne czynniki, np. liczba pacjentów onkologicznych w danej placówce, opracował mechanizm, według którego z poszczególnych szpitali będą przydzielani lekarze i pielęgniarki do szpitala tymczasowego.

"Personel szpitala tymczasowego będzie zbudowany na bazie wszystkich krakowskich szpitali" – zapowiedział Kmita.

W piątek dyrektorzy szpitali mają otrzymać informacje o liczbie pracowników, których oddelegują do szpitala tymczasowego w CUMRiK-u.

Jeśli chodzi o szpital w hali Expo, który jest "w rezerwie", to ma być on uruchomiony, jeśli szpital tymczasowy w CUMRiK-u wypełni się do 75 proc. "Expo to nasza +żelazna rezerwa+. Jest w gotowości" – mówił wojewoda.

Urząd wojewódzki przypomina, że cały czas trwa rekrutacja do szpitali tymczasowych w Małopolsce. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie https://szpitaledlamalopolski.pl/.

Na czwartkowym briefingu prasowym Łukasz Kmita poinformował także o incydencie, do którego doszło w środę w "wydziale paszportowym" przy ul. św. Sebastiana. Jak relacjonował wojewoda, do wydziału przyszła bez maseczki kobieta z dziećmi, nie chciała jej założyć, mimo że urząd maseczkę zapewnił. Kobieta miała też dezorganizować pracę w urzędzie. Pracownicy wezwali policję.

"Wczoraj można było odnieść wrażenie, że pracownicy, którzy rzetelnie wypełniają swoje obowiązki, poczuli się zastraszeni. Nie ma na to zgody" – podkreślił wojewoda przypominając, że na terenie urzędu obowiązuje dystans, dezynfekcja i noszenie maseczek.

"Widzimy wzrost liczby hospitalizowanych z powodu covid o prawie 100 osób i dlatego po raz kolejny apelujemy o noszenie maseczek, dystans i dezynfekcję. Prosimy o to, aby szanować pracę urzędników i ich prawo do zdrowia" – powiedział Kmita.

Minionej doby w Małopolsce, według danych resortu zdrowia, zanotowano 953 nowe zakażenia, 11 osób zmarło. W województwie na kwarantannie przebywa ponad 13,7 tys. osób.

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/jgk